Yapımcı Saner Ayar: Atatürk’ü anlatan eserleri engelleyemeyecekler

Aras Bulut İynemli’nin başrolünde yer aldığı “Atatürk 1881-1919” 1’inci film, İsveç’in başkenti Stockholm’de gösterime girdi. Yapımcı Saner Ayar, film gösterimlerine yapılmak istenen saldırı girişimleri hakkında konuştu.

Filmin dünya prömiyerinin, 4-5 Kasım tarihlerinde Los Angeles’taki Hollywood Türk Film ve Drama Günleri kapsamında yapılmasının, saldırı girişimlerine “en iyi cevap” olduğunu belirten Saner Ayar, “Hollywood’un ardından Senegal’de (Dakar) ve Washington’daki galalarıyla, Dubai’deki özel gösterimiyle filmimiz Asya, Avrupa, Amerika ve Afrika’ya, dünyanın dört kıtasına ulaştı. ‘Atatürk 1881-1919’, Avrupa’da 160 salonda gösteriliyor” dedi.

‘ENGELLEMELERİ MÜMKÜN OLMAYACAK’

İsveç’te, 10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü’nde vizyona giren filmi protesto edenler, Atatürk’e hakaret içeren afişler hazırlayarak gösterimin yapılacağı sinema yakınındaki otobüs durağı ve elektrik direklerine asarak sosyal medyada paylaşımlar yaptığını belirten Ayar konuyu şöyle değerlendirdi:

“Terör örgütünün Atatürk’e hakaret içeren afişlerini yine Türkler fark etmiş ve kaldırmışlar. Ne kadar isteseler de uğraşsalar da Atatürk’ün fikriyatı gibi onu anlatan eserleri de engellemeleri mümkün olmayacak. Bu millet her zaman ona sahip çıkacak. 23 Ekim’de düzenlediğimiz gala gecemizde de ifade ettiğimiz gibi ‘Atatürk’ filmini kahraman Türk ordusuna, bizim için, vatan için canını sakınmamış tüm şehit ve gazilerimize armağan ettik. Filmimiz bundan sonra izleyicisine, milletimize emanettir.”

Saner Ayar

“Atatürk 1881-1919”, Box Office verilerine göre, Türkiye’de 2023’ün ‘En İyi Açılış Yapan Draması’ oldu. Film, ilk 10 günde 750 binden fazla kişi tarafından izlendi. Amerika, Avrupa, Asya ve Afrika olmak üzere dört kıtada gösterilen, Türkiye’den hemen sonra İngiltere, Fransa, Almanya, Belçika, Avusturya, Danimarka, İsviçre, İsveç, Hollanda ve son olarak Azerbaycan’da vizyona giren film, Kazakistan’ın yanı sıra tüm Balkan ülkeleri ve Orta Doğu bölgesinin de içinde olduğu 30’dan fazla ülkede sinemalarda yer alacak.

Ne olmuştu?

Yapımcı Saner Ayar, İsveç’in başkenti Stockholm’de gösterime giren filme müdahale edilmek istendiğini belirtti. Filmin yurt dışı gösterimlerinin ve galaları engellemeye çalışıldığı da aktarıldı.

“Atatürk” filminin Paris, Berlin, Amsterdam, Brüksel gibi başkentlerde yapılması planlanan galalarının ise ‘güvenlik’ nedeniyle iptal edildiği bildirildi. Yapımcı Saner Ayar, Eylül ayında Los Angeles’ta fiziki ve sözlü saldırıya uğradığını açıkladı. (KÜLTÜR SANAT SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx