Yakılarak Katledilen Afgan İşçinin Eşi Konuştu

Zonguldak’ta kaçak maden ocağında çalışan 50 yaşındaki Afgan Vezir Muhammed Nourtani’nin ormanlık alanda yanmış bedeni bulundu. Nourtani’nin kaçak maden sahipleri tarafından yakıldığı tespit edildi. Olayla ilgili 3 kişi tutuklandı.

Duvar’dan Mustafa Özdemir’e konuşan Maden işçisinin eşi Kamergül Maliki Nourtani, “İnsan olan insana bunu nasıl yapar. Onlar Müslüman olamaz. Sadece eşimi değil, benim ve çocuklarımın geleceğini de yok ettiler” ifadelerini kullandı.

2 ay oldu geleli

Ontemmuz Mahallesi’nde yaşayan Afgan uyruklu 50 yaşındaki Vezir Muhammed Nourtani’nin 37 yaşındaki 4 çocuk annesi eşi Kamergül Maliki, yaşadıkları olayın şokunu üzerinden atamadıklarını belirterek, şunları söyledi: “Biz Afganistan’dan savaştan kaçarak Türkiye’ye geldik. Ya ölecektik ya da Türkiye’ye gelip ailemizle birlikte yeni bir hayat kuracaktık. Türkiye Müslüman olduğu için buraya geldik. Yaklaşık 23 yıl önce Afganistan’ın Şaburgan şehrinden İran’ın Şiraz şehrine göç ettik. Büyük oğlum İran’da geçirdiği trafik kazası sonucu sol bacağını kaybetti. Doktor bizden izin almadan tedavi etmek yerine bacağını kesti. O doktor hakkında dava açtık ancak doktor çok güçlü olduğu için davayı kazandı. Daha sonra İran bizi göndermek istedi. Afganistan’a dönemeyeceğimiz için Türkiye’ye gelme kararı aldık. Yaklaşık beş ay önce Van’da toplama kampındaki konteynerde yaşadık. Göç İdaresi tarafından yaklaşık iki ay önce Zonguldak’a gönderildik.”

Eşimin madende çalıştığını bilmiyordum

Eşinin yaklaşık 3 hafta önce önce kaçak maden ocağında çalışmaya başladığını söyleyen Kamergül Maliki şunları söyledi

“Kocam bana ne işte çalıştığını söylemedi. Maden ocağında çalıştığını bilseydim kesinlikle izin vermezdim. Maden ocağına girene kadar gündelik işlerle ekmek parasını kazanıyordu. Olayın olduğu gün eve gelmedi. Eve gelmeyince akşam 17.00’de patronu Enver’i aradık. Türkçe çok az bildiğim için kocamın işe gelip gelmediğini sordum. Bana ‘Geldi, işte’ deyip kapattı. Gece saat 00:00’da eve gelmesi gerekiyordu ama sabaha karşı uyandığımızda evde göremeyince polise gittik. Polis bize araştırdıktan sonra telefonla haber vereceğini söyledi. Polis aradı ve bana eşimin cesedinin bulunduğunu söyledi.”

Müslüman Müslümana bunu yapmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx