Türkiye’nin En Büyük Sorunu ‘Ekonomi’ Olurken, Araştırmaya Göre ‘2024’te Daha Kötü Olacak’

Saros Araştırma, Türkiye’de 30 büyükşehirde yaptığı 2 bin 260 kişiyle yaptığı ‘Türkiye Gündemi ve Siyaset Araştırma’ anketinin sonuçları, vatandaşın 2024’ten beklentilerinin olumlu olmadığını ortaya çıkardı.

Saros Araştırma’nın anketinden 2024’te ekonominin ‘çok kötü’ olacağı beklentisi çıktı.

30 Büyükşehirde yaşayan 2.260 kişinin yüzde 57,5’i 2024 yılında ekonomi için şu andaki duruma göre ‘daha kötü olur’ fikrini iletti. Yüzde 11,4 aynı olacağını düşünürken, ‘Daha iyi olur’ diyenler yüzde 23,7 olurken, fikri olmayanlar yüzde 7,3 oldu.

“Size göre bugün Türkiye’nin en önemli sorunu nedir?” sorusunun yanıtlarında yüzde 70’le ekonomi birinci sırada geldi.

Yüzde 6,2 ile işsizlik ekonomiyi takip ederken, yüzde 5,6 ile adalet 3. sırada geldi. Savaşlar yüzde 3,7, mülteci sorunu yüzde 3,4, eğitim yüzde 2,8, güvenlik yüzde 1,7 olurken, hükümet cevabını verenler yüzde 1,4, terör diyenler yüzde 1,2 ve emekli maaşları diyenler de yüzde 1,2 oldu.

Türkiye’nin sorunlarını çözebilecek parti yok dendi.

Vatandaşların yüzde 33’ü ‘Sorunların çözümünü siyasi partilerden hangisi sağlayabilir?’ sorusuna ‘hiçbiri’ yanıtını vererek ilk sırada geldi. AKP diyenler yüzde 24, CHP diyenler ise yüzde 11,2 oldu.

Mehmet Şimşek’in ekonomi yönetiminin başına geçmesiyle geleneksel ekonomi politikalarına dönülürken, seçimden bu yana geçen beş ayda faizler hızla artırıldı.

Dolar kuru kısmen serbest bırakılarak TL’de değer kaybı görüldü. Akaryakıt ve MTV gibi vergi zamları fiyatları etkiledi. 2024 yılında enflasyonda zirve görülmesi beklenirken, yıl sonu enflasyon beklentileri de yükseldi. Alım gücündeki erimeyle vatandaşın umutları ötelendi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx