Türkiye, En Riskli Ülkeler Seviyesine Yükseltilmişti! Kuduz Paniği: Köy 6 Ay Süreyle Karantinaya Alındı

Adıyaman’ın Gerger ilçesinde sahibini ısıran atın kuduz çıkması sonrası Çobanpınar köyü 6 ay süresince karantinaya alındı. Geçtiğimiz günlerde ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC) Türkiye’yi kuduz için ‘en riskli ülkeler’ kategorisine alarak seyahat uyarısında bulunmuştu. 

Köyün girişine tabela asılırken, köydeki hayvanların aşılanmasına karar verildi.

Adıyaman’ın Gerger ilçesine bağlı Çobanpınar köyü sakinlerinden Ramazan Sarıduman, ahırında bulunan atı suya götürürken at kolundan ısırdı. Bunun üzerine Ramazan Sarıduman yakınları tarafından hastaneye kaldırılırken, İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü yetkilileri ile jandarmaya bilgi verildi. Ramazan Sarıduman’a kuduz aşısı yapılarak gerekli tedavi uygulandı.

Anormal hareketler sergileyen ve kendi kendini ısırmaya çalışan atın numuneleri Adana Veteriner Kontrol ve Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü’ne gönderildi. Numune sonuçları pozitif çıktı. Bunun üzerine Çobanpınar köyü 6 ay süreyle karantina altına alındı.

Köye hayvan giriş ve çıkışları yasaklandı. Köyün girişine tabela asıldı. Köyün camisinden uyarı anonsu yapıldı. Köydeki hayvanlar aşılanmasına karar verilirken, atın nasıl kuduz olduğu ise araştırılıyor.

Atın ısırdığı hayvan sahibi Ramazan Sarıduman, şöyle konuştu: “At ahırda bağlıydı. Geldim ipini çözdüm, suya götürecektim. Üzerine semeri atacakken kolumu ısırıp kaçtı. Arkasından koştum, yakalayıp direğe bağladım. Ben doktora gittim aşımızı olduk. Yetkililere haber verdik. Hayvanın başını alıp götürdüler. Hayvan kuduz çıkmış. Atım bir yere gitmedi, bir temas falan yok. Atı tarlaya götürüp tarladan getiriyordum.”

Gerger İlçe Tarım ve Orman Müdürü Feti Gürbüz ise, tüm önlemleri aldıklarını belirterek, şu ifadeleri kullandı:

“Çobanpınar köyünde bir atın anormal hareketler sergilemesi üzerine alınan ihbar ile bölgeye hemen veteriner hekim arkadaşlarla intikal ettik. Alınan materyaller, Adana Veteriner Kontrol ve Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü gönderildi. Sonuç, kuduz pozitif çıktı. Biz de o sonuca istinaden zabıta komisyon kararlarımızı aldık, idari ve fenni tedbirlerimizi alacağız. Bilindiği üzere kuduz insana bulaşma ihtimali de olan bir hastalık. Onun için bu bölgeyi 6 aylık karantinaya aldık. Hayvan giriş ve çıkışlarını yasakladık. Bölgedeki tüm kedi ve köpekleri kuduz aşısıyla aşılayacağız.”

Suriye’nin Telabyad kentinde başıboş köpeğin saldırısında yaralanan ve kuduz teşhisiyle Şanlıurfa’da tedavi gören 30 yaşındaki Hasan Halil Faras, hayatını kaybetmişti. Faras, Akçakale’de hastaneden kaçmış, boş bir arsada bulunup, Arapça bilen kişiler tarafından ikna edilerek, tekrar tedaviye alınmıştı.

Tüm hayvanların aşılanacağı açıklandı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx