Son 1 ayda %80 hasta artışı! Yoğun bakım ünitelerindeki yoğunluk artıyor…

Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Acil Servisi’nde son bir ayda solunum yolu enfeksiyonu şikayetiyle başvuran hastaların sayısında dikkat çekici bir artış yaşandı. Erişkin bölümünde günlük hasta sayısı %70-80, Çocuk Acil Servisi’nde üst solunum yolu enfeksiyonu şikayetiyle gelen hasta sayısı %50, alt solunum yolu enfeksiyonu şikayetiyle başvuran hasta sayısı ise %30 arttı. Acil servise başvuran hastaların %7-8’i Covid testi pozitif çıktı.

YOĞUN BAKIM ÜNİTESİNDE KORKUTAN ARTIŞ!

Yoğun bakım ünitelerinde yaşanan yoğunluğa dikkat çeken Prof. Dr. Melike Cengiz, solunum yetmezliği gelişen hastaların genellikle yoğun bakıma alındığını belirtti. Özellikle 65 yaş üzeri kronik hastalara ve bağışıklık sistemi sorunları olanlara dikkat çeken Cengiz, grip enfeksiyonlarının bu gruplarda zatürreyle sonuçlanabileceğini ifade etti.

MASKE VE HİJYEN ŞART!

Prof. Dr. Cengiz, bu dönemde maske kullanımının önemine vurgu yaparak, kapalı alanlarda bulunulması durumunda sık sık havalandırma yapılması gerektiğini söyledi. Ayrıca, el hijyenine ve genel vücut temizliğine de önem verilmesi gerektiğini belirtti.

GENEL ZATÜRRE TEDAVİSİ

Yoğun bakımda sadece Covid hastalarının olmadığını belirten Cengiz, farklı virüslerin de izole edildiğini söyledi. Covid varyantlarına dikkat çeken Cengiz, hangi virüsle enfekte olunursa olunsun genel zatürre tedavisi uygulandığını ifade etti.

RİSK GRUBUNDAKİLER DİKKAT!

Risk grubundaki bireylerin kendilerini korumaları gerektiğini vurgulayan Cengiz, yaşlılar, diyabet hastaları ve kanser hastalarının toplu alanlardan uzak durmalarını önerdi. Ayrıca, riskli gruplara sahip olan kişilerin hastalık süresince bu gruplara yaklaşmamaları gerektiğini belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx