Sekiz madencinin öldüğü kazanın dosyaları birleştirildi

TTK Kozlu Müessesesi maden ocağındaki kazaya ilişkin daha önce 8 yıl dörder ay hapis cezası verilen tutuksuz sanıklardan, alt işveren şirketin genel müdürü Ş.S.D. ve proje sorumlusu E.K. ile beraat eden TTK yöneticisi A.A. hakkındaki kararlar, istinafça onaylanmasının ardından Yargıtaya temyiz başvurusunda bulunuldu.

Yargıtay 12. Ceza Dairesi, “iş güvenliği mevzuatına aykırı eylemleriyle, kazaya sebebiyet verebileceğini objektif olarak öngördüğü halde neticenin meydana gelmeyeceğine inanmak suretiyle, dikkat ve özen yükümlülüğüne aykırı davranışlarıyla bilinçli taksirle hareket ettiği” gerekçesiyle 3 sanık hakkındaki kararları bozdu.

Dosya, sanıkların “bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne veya yaralanmasına neden olma” suçundan yeniden yargılanması için 1. Ağır Ceza Mahkemesine gönderildi.

3. Ağır Ceza Mahkemesi de aynı kazaya ilişkin haklarında daha önce soruşturma izni verilmeyen ancak Anayasa Mahkemesi kararının ardından yargılanmasına başlanan 6 sanığın dosyasını birleştirilmek üzere 1. Ağır Ceza Mahkemesine iletti.

Birleştirme kararının ardından 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapılan duruşmaya 1 sanık ile madenci yakınları ve taraf avukatları katıldı.

Sanık avukatlarının bozma kararına karşı savunma yapmalarının ardından mahkeme heyeti, duruşmayı erteledi.

NE OLMUŞTU?

TTK Kozlu Müessese Müdürlüğüne bağlı maden ocağında, 7 Ocak 2013’te özel firmanın galeri açma işini yürüttüğü eksi 630 kotunda metan püskürmesi sonucu 8 işçi yaşamını yitirmiş, 8 kişi de gazdan etkilenmişti.

Zonguldak Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, 10 sanık hakkında “taksirle birden çok kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olma” suçundan 2 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası istenmişti.

Zonguldak 1. Ağır Ceza Mahkemesi, 15 Nisan 2019’daki duruşmada, tutuksuz sanıklardan 3’ü, olayın meydana gelmesinde asli kusurlu oldukları gerekçesiyle 8 yıl dörder ay hapisle cezalandırılmasını kararlaştırmıştı.

Sanıklardan 2 müessese yöneticisine de denetim görevlerini yerine getirmedikleri için tali kusurlu oldukları gerekçesiyle 3 yıl 4 ay hapis cezası veren ve bu cezaları paraya çeviren heyet, tutuksuz 5 sanığın ise beraatine hükmetmişti.

Zonguldak Cumhuriyet Başsavcılığı, dönemin TTK Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı ile kurum yöneticisi 5 kişi hakkında istenilen soruşturma izninin reddedilmesi üzerine, Ankara Bölge İdare Mahkemesine itirazda bulunmuş, itirazın kabul edilmemesi üzerine de Anayasa Mahkemesine bireysel başvuru yapılmıştı.

Başvuruyu kabul eden Anayasa Mahkemesi, dosyanın gönderildiği Ankara Bölge İdare Mahkemesinin soruşturma izni verilmemesine ilişkin itiraza konu kararının kaldırılmasına hükmetmiş, 6 sanığın, “taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olma” suçundan 2 yıldan onbeşer yıla, “görevi kötüye kullanma” suçundan ise 3 aydan birer yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanmasına 25 Ekim 2022’de başlanmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx