Seçimler yaklaştıkça maskeler düşüyor

Gayrettepe-İstanbul Havalimanı Metro Hattı’nın son halkası olan “Gayrettepe-Kağıthane” etabı tamamlandı. Hattın açılışını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan gerçekleştirdi. Törende Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu ile Cumhur İttifakı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Murat Kurum da yer aldı. Giderek ağırlaşan trafik sorunundan dolayı adeta omuzları çöken İstanbul’un yükünü hafifletecek bir projeyi daha hayata geçirmenin bahtiyarlığını yaşadıklarını dile getiren Erdoğan, geçen sene İstanbul Havalimanı-Kağıthane Metrosu’nun açılışını yaparak bu önemli projeyi vatandaşların hizmetine sunduklarını hatırlattı. Erdoğan, Kağıthane-Gayrettepe etabıyla İstanbul Havalimanı’ndan Gayrettepe’ye kesintisiz metro ulaşımının başladığını vurguladı.

İSTANBUL’DA RAYLI SİSTEM AĞI 338,5 KM

Erdoğan özetle şunları kaydetti: “Toplam 37,5 km uzunluğundaki Gayrettepe-Kağıthane Metrosu İstanbulluların hayatını kolaylaştıracak. 9 istasyondan oluşan ve hızı saatte 120 km’ye ulaşan hattın günlük yolcu kapasitesi 600 bin kişi. Gayrettepe-İstanbul Havalimanı arası 30 dakikaya, Göktürk-Mahmutbey arası 38 dakikaya, Tekstilkent-İstanbul Havalimanı arası 45 dakikaya, Taksim-İstanbul Havalimanı arası 41 dakikaya, Taksim-Göktürk arası 26 dakikaya, 4. Levent-İstanbul Havalimanı arası 35 dakikaya inecek. Bu hattımızın da hizmete alınmasıyla İstanbul’da tamamlanan raylı sistem ağlarının uzunluğu 338,5 kilometreye çıkıyor. Biz söyledik mi yaparız, ortada bırakmayız. Ama birileri de hatırlayın. Maalesef hafriyatla ne yaptılar? Kim olduğunu biliyorsunuz.”

85 MİLYONA EŞİT HİZMET

“Raylı sistemlerde en önemli hassas ve zor konulardan biri, hattın beyni denilebilecek sinyalizasyon sistemi. ASELSAN-TÜBİTAK iş birliğiyle başkalarına bağımlı olmaktan kurtuluyoruz. Bu hatta kullanılacak 60 adet sürücüsüz metro aracı da Ankara Sincan OSB’deki fabrikada üretiliyor. 85 milyon vatandaşımızın tamamı, oy tercihlerinden bağımsız olarak eşit şekilde hizmete ve hürmete layıktır. İktidarlarımızda belediyelerimizi siyasi rengine göre ayırmadık. Bu durum İstanbul için de geçerlidir. Şayet İstanbul bugün mevcut durumundan çok daha kötüye gitmemişse, bunun en büyük sebebi bizim elimizi taşın altına koymamızdır. Hükümetimizin görev alanına giren hizmetlerden çok daha fazlasını İstanbul’a kazandırarak şehrin iflas bayrağını çekmesinin önüne geçtik.”

4 METRO DAHA GELİYOR

“Biz söyledik mi yaparız. Bundan sonra da Murat’ımızla yapacağız. Siz de muradınıza ermek istiyorsanız, Murat’a sahip çıkacaksınız. Şurada 61 gün kaldı. Son 2 yılda 51 km’lik metro hattını İstanbulluların hizmetine sunmanın sevincini yaşıyoruz. Pendik-Sabiha Gökçen Havalimanı Metrosu’nu hizmete açtık. Elbette bunları yeterli bulmuyoruz. Şu an İstanbul genelinde toplam uzunluğu yaklaşık 53 km olan 4 metro hattının inşası sürüyor. Bakırköy-Bahçelievler-Kirazlı Metro Hattı’nı, Halkalı-Başakşehir-Havalimanı Metro Hattı’nı, Altunizade-Çamlıca Camii-Bosna Bulvarı Metro Hattı’nı, Kazlıçeşme-Sirkeci raylı sistemi ve yaya odaklı yeni nesil ulaşım projesini de tamamlayıp İstanbulluların kullanımına açacağız.”

Sandık yaklaştıkça dizleri titriyor

31 Mart seçimleriyle ilgili takvim işlemeye başladıkça maskelerin düştüğünü, herkesin gerçek niyetinin ortaya çıktığını vurgulayan Erdoğan, “Kimin şehrine aşkla hizmet ettiği, kimin de 5 yıl boyunca ‘Üç dönüm bostan, yan gel yat Osman’ misali vaktini boşa geçirdiği netleşiyor” dedi. Sandıkta millete hesap verme günü yaklaştıkça birilerinin dizlerinin titremeye, paçalarının tutuşmaya başladığını dile getiren Erdoğan, şöyle konuştu: “Ülkenin ikinci büyük partisinin acemi genel başkanının birkaç gün önce belediye başkan adayları ile ilgili yaptığı skandal açıklama, muhalefette yaşanan panik havasının işaretidir. Neymiş, illerde farklı partilerden adayların olması oyunmuş, tezgahmış. Dünyanın hiçbir demokratik ülkesinde böyle bir beyana rastlayamazsınız. Milli iradeye saygı duyulan hiçbir ülkede muhalefet partisinin çoğulcu demokrasinin bir gereği olan yarıştan korktuğunu göremezsiniz. Meselenin çok daha vahim tarafı ise suçladığı partilerin daha 8 ay öncesine kadar beraber Türkiye’yi yönetmeye talip olduğu siyasi yapılar olmasıdır. Bunlar 6’lı masada beraber değil miydi? Milletin iradesine şimdiden ipotek koymak, demokrasinin değil, ancak dikta hevesinin tezahürü olabilir. Bu ifadeler bunların çarpık zihin dünyalarında nasıl bir Türkiye hayal ettiklerini de göstermektedir. Bunlar halen açık oy gizli sayım ile milletin iradesinin gasp edildiği tek parti faşizminin özlemiyle yaşıyorlar. Maalesef bu partide genel başkan koltuğunda oturanlar değişse de demokrasiye tahammülsüzlükleri değişmiyor. Yıllar geçiyor fakat bunların faşizan kodlarında zerre gerileme olmuyor. 31 Mart’ta sandıktan çıkacak güçlü iradeyle demokrasiden ürken bu kibirli zihniyet hak ettiği dersi alacaktır.”

İki yakaya ikişer tünel

Ulaştırma alanındaki projeler hakkında bilgi veren Erdoğan, şunları kaydetti: “İstanbullu kardeşlerimiz yılda 288 saatini trafikte kaybediyor. Murat kardeşimizle önümüzdeki dönem için hedefimiz, ortalama yolculuk süresini 64 dakikadan 39 dakikaya düşürmek. Raylı sistemde 2029 yılına kadar toplam uzunluğu 650 km’ye yükseltmeyi planlıyoruz. Bir sonraki aşamada bu uzunluğu 1004 km’ye çıkartmak istiyoruz. İstanbul’un iki yakasına iki büyük tünel inşa ederek karayolu ulaşımını da rahatlatacağız. İlk 5 yılda Avrupa Yakası’nda 15 km’lik Çayırbaşı Ayazağa Levazım Dolmabahçe Tüneli ile 6,5 km’lik Kağıthane Bayrampaşa Hal Tüneli’ni açacağız. Anadolu Yakası’nda ise Yenisahra ile Bostancı’yı 6 km’lik tünelle bağlayacağız. İkinci 5 yılda, Bayrampaşa Hal-Büyükçekmece arasında 28,5 km’lik kara yolu tünelini tamamlayacağız. 1 Nisan’dan itibaren ‘Nerede kalmıştık?’ diyerek, İstanbulumuz için ilk günkü heyecanla, ilk günkü aşkla çalışmayı sürdüreceğiz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx