Helldivers 2, God of War’ı geride bıraktı!

PlayStation‘ın PC stratejisi, Helldivers 2 ile meyvesini veriyor. Perşembe günü piyasaya sürülen FPS oyunu, şirketin bugüne kadarki en büyük Steam lansmanı oldu. SteamDB’ye göre, Helldivers 2, çıkışından sadece bir gün sonra Steam’de 81,840 eş zamanlı oyuncuya ulaştı. (Bu yazının yazıldığı sırada bu sayı yaklaşık 66,000’e düşmüş durumda.) Bu, God of War (2018)’ın 2022’de PC’ye çıktığında ulaştığı 73,529’luk en çok eş zamanlı oyuncu sayısını geride bırakıyor.

PlayStation, sadece PlayStation 5‘e odaklanmak yerine, tekliflerini genişletmeyi hedefliyor. Bu nedenle, birçok birinci parti oyununu konsol lansmanından aylar veya yıllar sonra Steam’de yayınladı. Yalnızca 2023 yılında PC için Returnal ve The Last of Us Part 1’i piyasaya sürdü. Horizon Forbidden West ve Until Dawn’ın bir remasterı da yolda.

Ancak, Helldivers 2, PS5 ve PC’de eş zamanlı olarak piyasaya sürülen ilk PlayStation yayımlı oyun oldu. PC’deki ilk gün lansmanı, yüksek oyuncu sayısını açıklayabilir. Sonuçta, God of War PC’ye çıktığında, PlayStation 4’te yıllar önce çıkmıştı, bu yüzden çok daha az ivme vardı. Yine de, Helldivers 2, PlayStation’ın platforma getirdiği AAA başlıklarına kıyasla biraz niş bir başlık ve kapsam olarak çok daha küçük.

GameDiscoverCo‘nun kurucusu Simon Carless, Steam kullanımını izleyen ve analiz eden, oyunun başarısının büyük ölçüde kooperatif oynanışa bağlı olduğunu söyledi. “Kooperatif oynanışın anahtar olduğunu düşünüyorum ve insanlar, arkadaşlarıyla deneyebilecekleri AAA görünümlü kooperatif oyunları arıyor. Ve orijinal Helldivers’ın harika bir kooperatif oyunu olması (daha çok bir nişancı oyunu olmasına rağmen!) devam oyunu için harika bir giriş,” dedi.

Şu anda Helldivers 2, Steam’de 10,800’den fazla inceleme ile karışık bir değerlendirme aldı. Birçok diğer çok oyunculu oyun gibi, sunucu ve eşleştirme sorunlarıyla zor bir lansman geçirdi. Oyuncular, oyunun anti-hile yazılımı olan Nprotect Gameguard nedeniyle oyunun başlamasını engelleyebilecek sorunlar bildirdi. Geliştirici Arrowhead Game Studios, düzeltmeler üzerinde çalıştı ve bir yama yayınladı. Dün gece üç saat boyunca oyunu oynadım ve bazı hızlı oynama zaman aşımı dışında pek çok sorunla karşılaşmadım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx