En ucuzu 65 bin TL olan iPhone 15 Pro Max’in maliyeti şaşkına çevirdi

Geçen ay tanıtıldıktan sonra satışa çıkan ve Türkiye’de en ucuz modeli yaklaşık 65 bin TL’den alıcı bulan Apple’ın en güncel akıllı telefonu iPhone 15 Pro Max’in yapımında kullanılan malzemelerin ve teknolojik parçaların maliyeti ortaya çıktı.

Yurt dışında 1200 dolarlık etiketiyle dikkat çeken ve Türkiye’de de vergilerle birlikte 65 bin TL’ye satılan iPhone 15 Pro Max’in üretim maliyetinin detayları açıklandı. Geçen yıl piyasaya çıkan iPhone 14 Pro Max’ten daha pahalı olan cihazda kullanılan parçalarının değerinin yaklaşık 15.700 TL olduğu ortaya çıktı.

Uzmanlar iPhone 15 Pro Max’in iPhone 15 Pro’dan çok daha pahalı olduğunu ve üretim maliyetinin iPhone 14 Pro Max’ten yüzde 9 daha yüksek olduğu da belirtildi. Nikkei tarafından yapılan incelemede bu maliyet artışındaki artışın en büyük sebebin telefonda kullanılan tetraprism 5x telefoto mercek olduğu öğrenildi.

TİTANYUM KASA FİYATI ARTIRDI

Parça parça yapılan analizler, ekranın yeni modelde 14 Pro Max’e kıyasla yüzde 10 daha pahalı olduğunu, 15 Pro Max’in titanyum çerçevesinin ise bu parçanın maliyetini yüzde 43 artırdığını ortaya koydu.

Yeni A17 Pro çip işlemci, 14 Pro Max’te kullanılan A16 Bionic’e göre yüzde 27 daha pahalı.

Yeni telefonda en çok duyurulan yükseltmelerden biri, bir önceki sürümden 3,8 kat daha değerli olduğu bildirilen güncellenmiş kamerasıydı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx