El Nino, Dünya’yı etkilemeye devam edecek

Dünya Meteoroloji Örgütü (WMO) WMO tarafından El Nino hava olayına ilişkin yeni bir rapor yayımlandı.

Raporda El Nino’nun etkisinin 2023-2024 döneminde zirveye ulaştığı, şu anda giderek zayıfladığı ancak gelecek aylarda küresel iklimi etkilemeye ve sıcaklıkları artırmaya devam edeceği ifade edildi.

Raporda, mart, nisan ve mayıs aylarındaki süreçte tüm bölgelerde normalin üzerinde sıcaklıkların yaşanmasının beklendiği vurgulandı.

“SERA GAZLARI ESAS SORUMLUSUDUR”

Raporda görüşlerine yer verilen WMO Genel Sekreteri Celeste Saulo, “Haziran 2023’ten bu yana her ay yeni bir aylık sıcaklık rekoru kırıldı. 2023, şimdiye kadar kaydedilen en sıcak yıl oldu. El Nino bu rekor sıcaklıklara katkıda bulundu ancak ısıyı hapseden sera gazları tartışmasız şekilde bunun esas sorumlusudur.” ifadelerini kullandı.

Ekvatoral pasifikteki okyanus yüzeyi sıcaklıklarının El Nino’nun etkisini açıkça yansıttığını bildiren Saulo, dünyanın diğer bölgelerindeki deniz yüzeyi sıcaklıklarının son 10 aydır sürekli ve alışılmadık derecede arttığını belirtti.

Saulo, Ocak 2024’teki deniz yüzeyi sıcaklığının, “ocak ayı için bugüne kadar kaydedilen en yüksek sıcaklık” olduğunu aktararak, “Bu endişe verici ve yalnızca El Nino ile açıklanamaz.” değerlendirmesinde bulundu.

WMO, Kasım 2023’te yayımladığı raporunda, kayıtlara “en sıcak yıl” olarak geçecek 2023 sonrasında El Nino hava olaylarının da etkisiyle hava sıcaklıklarının daha fazla artmasının muhtemel olduğunu bildirmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx