Denizli’nin tanıtımına büyük destek

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Geleceğe Miras Hierapolis projesiyle UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan Hierapolis Antik Kenti’ndeki kazı çalışmaları için 1 milyar liralık bütçe ayrıldığını ve kazıların 12 aya yayılacağı müjdesini verdi.

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatları Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy’un oluruyla açıklanan UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan Hierapolis Antik Kenti’nde tanıttığı Geleceğe Miras Hierapolis projesinin detaylarını paylaştı. Hierapolis Antik Kenti’ndeki kazı çalışmaları için 1 milyar liralık bütçe ayrıldığını ve kazı çalışmalarının12 aya yayılacağı müjdesini veren Başkan Zolan, söz konusu desteğin Denizli’nin değerlerinin gün yüzüne çıkmasına büyük katkı sağlayacağını söyledi. Türkiye’nin en çok ziyaret edilen ören yeri konumundaki Hierapolis’in 1988’den beri UNESCO Dünya Miras Listesi’nde bulunduğunu anımsatan Başkan Osman Zolan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatları, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy’un oluruyla gerçekleşecek bu desteğin kent tanıtımına çok büyük katkı sağlayacağını dile getirdi.

Tripolis Antik Kenti’ne karşılama merkezi yapılacak

“Sahip çıkıyoruz”

Öte yandan, Hierapolis Antin Kenti’ne verilen destekle birlikte Buldan ilçesinde yer alan Tripolis Antik Kenti’ne yönelikte önemli bir destek verileceğini duyuran Başkan Zolan, Bakan Ersoy’un Tripolis Antik Kenti’ne öncelikli olarak karşılama merkezi yapılması için yetkililere talimat verdiğini ve Tripolis’teki kazı ile restorasyon çalışmalarında kullanılmak üzere ilk etapta 50 milyon TL bütçe ayrıldığı, projeler hazırlandıkça bu rakamın artacağı bilgisini paylaştı.

Denizli Büyükşehir Belediyesinin 2008 yılında Türkiye’de ilk kez Kültür ve Turizm Bakanlığı ile yaptığı protokolle işletmesini üstlenip, kazı çalışmalarına destek verdiği Laodikya Antik Kenti’nde  “Laodikya Batı Tiyatrosu Sizi Çağırıyor” projesi ile restorasyonunu tamamladıkları 2200 yıllık Batı Tiyatrosu başta olmak üzere Denizli’nin kültürel değerlerine sahip çıktıklarını da anlatan Başkan Zolan, kentin kültürel mirası için tüm kurumlarla birlikte gayret ettiklerini söyledi. Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, göreve geldikleri ilk günden itibaren antik dönemden başlayarak Beylikler, Selçuklu, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemine kadar kentin geçmişine tanıklık eden çok sayıda değere sahip çıktıklarını bildirdi. Başta Kaleiçi Çarşısı olmak üzere, İlbade Mezarlığı ve restore edilen tarihi yapılarla kentin değerlerine sahip çıkmaya devam ettiklerini belirten Başkan Zolan şöyle konuştu: “Şehrimizin tarih ve kültürüne sahip çıkıyoruz. Bu toprakların altı ve üstünde ne varsa bize aittir. Denizli öyle güzel bir şehir ki, başka şehirlere değişmek mümkün değil. Biz şehrimize sahip çıkıyoruz.”

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan Hierapolis Antik Kenti’nde tanıttı.

Sınav döneminde çorba ikramı

Bilecik Belediyesi tarafından başlatılan uygulamayla üniversite öğrencilerine sınav dönemlerinde sıcak çorba ikramı ediliyor. Lise ve üniversite öğrencilerinin ders çalışmalarına ve verimli zaman geçirmelerine imkân sunulan Kitap Kafe’de öğrencilere vize ve final sınavları boyunca çorba ikramı yapılıyor. “1 Bardak Mutluluk” sloganıyla yürütülen uygulama kapsamında öğrencilere, 13-26 Kasım tarihleri arasında Şeyh Edebali Kültür ve Kongre Merkezi’nde yer alan Kitap Kafe’de çorba ikram edilecek.

Hasta patililere 5 ambulans

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin, yaralı ve hasta patili dostları taşımak için kullandığı hayvan ambulansının sayısı 5’e yükseldi. Yaralı ya da hasta patili dosta olay yerinde anında müdahale edecek teknik donanıma sahip araçlarda, her türlü tıbbi ilaç ve malzeme bulunuyor. Mersin genelinde ihbar gelen tüm ilçelere hizmet veren araçlar, donanımı sayesinde daha hızlı müdahale şansı vererek, patili dostların tedavi sürecini hızlandırıyor.

BESAŞ’tan çalışanlarına hijyen eğitimi

Bursalılara 500’ün üzerinde satış noktasıyla hizmet veren BESAŞ, gıda kaynaklarının hijyenik ve güvenilir bir biçimde kullanılarak hijyenden ödün verilmemesi adına düzenlediği gıda güvenliği eğitimlerini aralıksız sürdürüyor. BESAŞ idari, üretim, sevkiyat, satın alma birimi de dâhil olmak üzere tüm personelin katılımıyla Atatürk Kongre Kültür Merkezi’nde düzenlenen programda, ilk olarak Gıda Mühendisi Gaye Göncü tarafından “ISO 22000 Gıda Güvenliği ve Hijyen Eğitimi” verildi. Eğitimde, ürünlerde gözle görülebilen ve görülmeyen riskler, hammadde, girdi ve çıktı aşamalarındaki kritik noktalara dikkat çekildi. Bulaş risklerine karşı hijyen, el yıkama, kişisel temizlik ve gıda maddelerinde bulaşı önlemek için kullanılan koruyucu ekipman, gıdada hijyen ile alakalı yeni teknolojiler konularında da personelin bilgileri yenilendi. Eğitim programında, Dünya Helal Birliği yetkilisi Ahmet Gelir tarafından “Helal Gıda” eğitimi de verildi. Ürünlerinde “Helal Gıda” sertifikalarına sahip olan BESAŞ tarafından personelin de helal gıda konusunda bilinçlenmesi amaçlanırken, dünyadaki helal gıda konusunda yapılan çalışmalar, helal standartları ve helal sertifikasyon süreci anlatıldı.

Çiftlikköy’e bir yatırım daha!

İzmir Çeşme Çiftlikköy’de yeni sahil düzenlemesi ve güneşlenme terasları hizmete girdi. Kentlerin meydanlarıyla var olduklarına inanan Çeşme Belediye Başkanı M. Ekrem Oran, Cumhuriyet Meydanı’nın ardından yıllardır atıl durumda bulunan Çiftlikköy Sahili’ni yeniledi. Vatandaşlar Güneşlenme Terasları’ndan denize de girebilecek.

Öğrencilere bilimsel tatil

Antalya’nın Kepez Belediyesi Antalya Bilim Merkezi’nin ilköğretim okullarının ara tatillerinde düzenlediği bilim kampları, çocukların hem öğrendikleri hem de eğlenerek sosyalleştikleri aktiviteler sağlıyor. Güne satranç dersiyle başlayan katılımcılar, spor dersinin ardından müze gezilerine katılıyor. Günde 2 seans ilgilendikleri alanlarda atölyelere giren çocuklar, bilgi ve becerilerini geliştiriyor. Robotik kodlama, steam, fen bilimleri, biyoloji, ahşap tasarım ve matematik atölyelerinde 5 günlük program dâhilinde çalışmalar yapan çocuklar, keyifli saatler geçiriyor. Öğle yemeği verilen ve atıştırmalık ikram edilen kampta, okullarda olmayan eğitim gereçleri kullanılıyor.

Çok geniş bir cadde olacak!

Konya Büyükşehir Belediyesi, şehir merkezi ile Antalya Çevre Yolu arasında önemli bir bağlantı oluşturacak Necmettin Erbakan Caddesi’nde kamulaştırma çalışmalarının tamamlandığı etaplarda yol yapım çalışmalarına başladı. Göreve geldikleri günden itibaren Konya’nın yol ve ulaşım altyapısını güçlendirmek için yoğun uğraş verdiklerini kaydeden Başkan Uğur İbrahim Altay, “Daha önce hizmete açtığımız Abdülhamid Han, İsmail Ketenci, Celaleddin Karatay, Alparslan Türkeş, Kazakistan ve Karabağ caddelerinden sonra şimdi de Necmettin Erbakan Caddesi’ni şehrimize kazandırıyoruz. 3.4 kilometre uzunluğunda, 30 metre genişliğinde olacak Necmettin Erbakan Caddemiz; Fatih Caddesi’nden başlayarak Azerbaycan Caddesi ve Gazze Caddesi üzerinden Antalya Çevre Yolu’na bağlantı sağlayacak. Şehrimiz için hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Kazananlar belli oldu

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen “İş Hayatında Engelliler” konulu Engelsizmir Ulusal Karikatür Yarışması’nda dereceye girenler belli oldu. Birincilik ödülünü İzmir’den Faruk Soyarat kazanırken ikincilik ödülünü İstanbul’dan Musa Gümüş, üçüncülük ödülünü ise İstanbul’dan Nuhsal Işın aldı.

Siz sorun yetkililer yanıtlasın

Sevgili okurlar! Yaşadığınız şehirde, sokağınızda, cadde ve kaldırımlarda gördüğünüz aksaklıkları, trafikte karşılaştığınız sorunları, yaşadığınız problemleri sorumlulara duyurmak, şikâyetlerinizi onlara iletmek ve çözüm bulunmasını istiyorsanız, bize iletin. 0530 954 59 59 numaralı telefonumu günün her saatinde arayabilir, whatsapp’tan veya [email protected] elektronik posta adresine şikâyetinizi fotoğraflarıyla birlikte iletebilirsiniz…

 

 

 

 

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx