Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz, KKTC’de önemli mesajlar verdi

AA

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, ilk yurt dışı ziyaretini gerçekleştirdi.

Yılmaz, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ziyaretinin ardından Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne (KKTC) gitti.

Yılmaz’ın olduğu uçak, Lefkoşa’daki Ercan Havalimanı’na iniş yaptı. Cumhurbaşkanı Yardımcısı’nı, KKTC Başbakanı Ünal Üstel, Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Metin Feyzioğlu ve diğer yetkililer karşıladı.

Havalimanı çıkışında gazetecilere açıklamada bulunan Yılmaz, daha önce çeşitli vesilelerle KKTC’ye geldiğini, bu kez KKTC ile ilişkilerden sorumlu Cumhurbaşkanı Yardımcısı olarak burada bulunmaktan büyük bir mutluluk ve onur duyduğunu söyledi.

“En önemlisi Ercan Havalimanı”

KKTC’de görüşmelerin yanı sıra bazı projelere ilişkin incelemeler de yapacaklarını dile getiren Yılmaz, şöyle konuştu:

Bunlardan en önemlisi ve önceliklisi ise Ercan Havalimanı. Geçtiğimiz günlerde Sayın Cumhurbaşkanımız geldiğinde de biliyorsunuz, bu projenin artık tamamlanması gerektiğini, 20 Temmuz’da bu havalimanına inmek istediğini burada çok açık ve net ifade etmişti. Biz de birazdan yeni terminal binasını hep birlikte inceleyeceğiz.

Teknik bazı toplantılar yapacağız. Ardından saat 18.00’de basınımıza daha geniş bir şekilde bilgilendirme yapacağız. Yarın sabahtan itibaren ziyaretlerimiz olacak. Bu ziyaretlere Dr. Fazıl Küçük ve Sayın Rauf Denktaş’ın Anıt mezarlarını ziyaretle başlayacağız. Cumhurbaşkanı Sayın Tatar ve Başbakan Sayın Üstel ile görüşmelerimiz olacak.

Yine çok sayıda Bakanımızla, yetkililerle, sivil toplum temsilcileriyle, iş dünyası temsilcileri ile görüşmelerimiz olacak. Bunların her birinde Türkiye ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin ilişkilerini, neler yapabileceğimizi konuşacağız.

“Cumhurbaşkanımızın KKTC’ye verdiği önemin açık göstergesi”

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz, Türkiye Yüzyılı’nın ilk kabinesinde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ilk imzaladığı protokolün Türkiye ile KKTC arasında İktisadi ve Mali İşbirliği Protokolü olduğunu hatırlatarak şu ifadeleri kullandı:

Onun da ben hayırlı, uğurlu olmasını diliyorum. Bu, Sayın Cumhurbaşkanımızın Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne, Kıbrıs Türk halkına duyduğu sevginin, verdiği önemin de çok açık bir göstergesi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir