Çin’deki Botanik Bahçesi, Taklamakan Çölü’nde Çölleşmeyi Önlemek İçin Bitki Yetiştiriyor

ANONS (İngilizce): GOU LİFENG, Xinhua muhabiri:

“Bilin bakalım şu anda neredeyim? Tatil beldesinde mi? Hayır. Sürekli yer değiştiren kum tepelerine sahip dünyanın en büyük ikinci çölü olan Taklamakan Çölü’nün ortasındayım. Çöl, aynı zamanda ‘ölüm denizi’ diye de anılıyor. Burası Tazhong Botanik Bahçesi.”

Çin’in Xinjiang bölgesindeki botanik bahçesi, 230’dan fazla bitki türüne ev sahipliği yapıyor.

Araştırmacılar, aralıksız devam eden çalışmalar sonucu bitki örtüsünü büyütmek için yeni sulama yöntemleri ve ideal bitkiler keşfetti.

Bu çerçevede seçilen bitkiler, çöldeki otoyol boyunca rüzgar siperliği olarak kullanıldı.

SES (Çince): CHANG QİNG, Çin Bilimler Akademisi’ne bağlı Xinjiang Ekoloji ve Coğrafya Enstitüsünde kıdemli mühendis:

“Bu gördüğünüz Calligonum mongolicum, rüzgar erozyonunu önlemek ve kum tepelerini düzenlemek için çöl yollarında yetiştirilen üç büyük bitkiden biri. Bu bitkinin kuma gömülmeye elverişli geniş yatay kökleri var. Bu yüzden onları, yolların kumla kaplanmasını önlemek için bariyer olarak kullanıyoruz. Diğer iki tür ise ılgın ağacı ve sacsaoul. Sacsaoul, tuz ve kuraklığa karşı oldukça dayanıklı. Olgun bir ağaç bir ya da iki ay sulanmadan hayatta kalabilir. Ilgın ağacı ise hem kuraklığa hem de sele dayanıklı orta derece nemli ortamda yetişen bir bitki.”

Tazhong Botanik Bahçesi’nde son 20 yılda yetiştirilen bitkiler, sadece Xinjiang’da ekolojik koruma için değil, aynı zamanda çölleşme kontrolü için Afrika ve Orta Asya ülkelerinde de kullanıldı.

Xinhua Haber Ajansı muhabirleri Urumqi’den bildiriyor.

(XHTV)

Kaynak: Xinhua / Dünya

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir