ABD’den İsrail’i şaşkına çeviren Hamas itirafı

İsrail’de yayın yapan “Kanal 13″ün haberine göre, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’ın, İsrail Savaş Kabinesi’yle yaptığı toplantı “sert” geçti.

İKİ DEVLETLİ ÇÖZÜM VURGUSU

Habere göre, Blinken toplantıda, Gazze’deki savaş bittikten sonra ABD’nin iki devletli çözümü uygulamak istediğini İsrailli yetkililere iletti.

“FİLİSTİNLİLERİN DE SİZİN OLDUĞU GİBİ İSTEKLERİ VAR”

Blinken’ın, İsrailli Bakanlara, “Sizin istekleriniz olduğu gibi Filistinlilerin de istekleri var. Bunu kabul etmelisiniz.” dediği ifade edilen haberde, buna karşılık olarak da İsrail Stratejik İşler Bakanı Ron Dermer’in, Batı Şeria’daki Filistinlilerin yüzde 85’inin Hamas’ın 7 Ekim’de düzenlediği saldırıyı desteklediğini söylediği belirtildi.

“İKİ DEVLETLİ ÇÖZÜM OLMAZSA İSRAİL İLERLEYEMEZ”

Kanal 13’e konuşan ve isimleri açıklanmayan İsrailli üst düzey yetkililer, Blinken’ın, “İki devletli çözüm bir vizyon olarak sunulmazsa, İsrail siyasi olarak ilerlemeyecek. (Normalleşme meselesi kastederek) Suudi Arabistan’la bile.” şeklinde konuştuğunu aktardı.

“HAMAS’I TAMAMEN ORTADAN KALDIRMAK İMKANSIZ”

Blinken’ın İsrail Savaş Kabinesi’ndeki bakanlara ayrıca, “Hamas’ı tamamen ortadan kaldırmak imkansız.” dediği ifade edildi.

Habere ilişkin İsrail ya da ABD’den herhangi bir açıklama yapılmadı.

KAYNAK: HABER7, AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx