2. elde beklenti muhtelif

2. el pazarının 2023’te inişli çıkışlı grafik izlediğini belirten CARDATA Genel Müdürü Hüsamettin Yalçın, 2024’te pazarı muhtelif etkenlerin belirleyeceğini söylüyor.

Bu yıl özellikle yeni araç piyasasında ciddi bir hareketlilik ve rekor beklentisi görülürken, 2. el araç pazarında inişli-çıkışmlı bir grafik göze çarptı. Nitekim bir ara yüksek sıfır araç fiyatları ve araç bulmada yaşanan sıkıntılar, yılın ilk yarısında 2. el piyasasına yansırken, hükümetin getirdiği bazı kurallar, fiyatların daha makul bir seviyeye gelmesine yani “köpüğün dağılmasına” neden oldu.

CARDATA Genel Müdürü Hüsamettin Yalçın, “Sıfır km’de arzın azlığından dolayı 2. el araç fiyatları, 2023’ün yaz aylarına kadar arttı. Yaz aylarıyla birlikte devletin almış olduğu üç önemli karar (mevzuat) sonrasında da düşmeye başladı. Yani 6 ay 6 bin km, 2. el araç ilanı verirken 0 km fiyatının üstünde araç ilanı verilemeyeceği ve 2. el araç ilanı verirken kimlik doğrulaması yapılacak olması. Bu üç uygulama ve ikinci ele olan talebin azalmasıyla birlikte ikinci el araç fiyatlarındaki köpük eridi” değerlendirmesini yaptı. Bu yılın sonunda ÖTV matrah düzenlemesi ve ekonomik şartlardan kaynaklanan belirsizlikler nedeniyle pazarda belirgin bir hareketlilik beklendiğini kaydeden Yalçın, “2023’te Türkiye’nin seçim ekonomisine girmesi, likidite açısından bolluk yaşanmasına ve ekonominin canlanmasına sebep olabilir. Bu durum, 2024 başı itibarıyla ikinci el otomotiv sektörünün canlanmasına katkı sağlayabilir” dedi​

‘Duyarlı olacak’

Muhtemel seçim ekonomisinin getireceği canlanmanın, 2024 yılının başında fiyatlar üzerinde etkili olabileceğini, pazarın geleceğinin, ekonomik ve politik gelişmelere duyarlı olacağını kaydeden Hüsamettin Yalçın, şöyle devam etti:

“2023 sonunda tüm araç segmentlerine yayılabilecek olası bir ÖTV matrah düzenlemesi ve ekonomik canlanma, 2024 başlarında piyasayı olumlu yönde etkileyebilir. Bu durum, 2. el fiyatlarında yükselişe neden olabilir. Eğer ekonomi 2024’te istikrarlı büyüme gösterirse, 2. el pazarına olumlu yansıyabilir. Ancak, döviz kurlarındaki dalgalanmalar ve enflasyon gibi makroekonomik faktörler hala bir belirsizlik unsuru olarak kalıyor ve bu da piyasa üzerinde baskı oluşturabilir.”

‘Yılın Son Çılgın Kampanyası’

Toyota, “Yılın Son Çılgın Kampanyası” adı altında Corolla Sedan, Hilux, Corolla Cross, Toyota C-HR Hybrid, Yaris Cross, Yaris, Corolla HB Hybrid, Proace City ve Proace City Cargo modellerinde olmak üzere stoklarla sınırlı fırsatlar sunuyor. 

Geçen ay satışa sunulan 2. nesil C-HR Hybrid, 250 bin TL’ye varan indirimle 1 milyon 550 bin TL’den başlayan fiyatlarla alınabiliyor, ayrıca 100 bin TL 12 ay vade ve yüzde 0 faizli kredinden yararlanabiliyor. 

Corolla’nın 1.5 lt benzinli Vision MDS ve Vision Plus MDS versiyonları ÖTV muaf avantajıyla alınabilecek. Corolla Sedan ve Corolla Cross’ta 200 bin TL’ye varan indirim veya 200 bin TL 12 ay, yüzde 0 faizli kredi desteği tercih edilebilecek. Toyota’nın hafif ticari modellerine ciddi avantajlar sunuluyor.

Duster’ın havası değişti

Dacia’nın ülkemizde de ciddi bir popülariteye sahip olan modeli Duster, 3. nesliyle ortaya çıktı. Tasarım açısından farklı bir düzeye gelen ve pahalı modellere öykünen bir yapıyla dikkat çeken yeni Duster, hafif hibrit ve tam hibrit seçeneklerle de zamanın ruhunu yakalamışa benziyor.

Tasarımı büyük oranda, 2025 yılında pazara sunulması beklenen “Bigster” kopseptinden ilham alan Duster, bunun yanında “Manifesto” konseptinden de özellikler barındırıyor. Kaslı gövde tasarımıyla daha büyük iri bir araç görünümü veren, buna karşın güncel modelle benzer boyutlara sahip yeni nesil Duster, iç mekanında da epey değişim yaşamış. Nitekim güncel versiyona göre hayli sofistike olduğunu söylemek mümkün. Yeni Duster’ın motor yelpazesinde artık dizel yok. Giriş seviyesindeki üç silindirli 1.2 lt TCe 130 motor hafif hibrit desteğine sahip. Tam hibrit ise 1.6 lt benzinli ve iki elektrik motorunun yanı sıra 1,2 kWsa batarya ve otomatik şanzımanla donatılmış. Ayrıca “ECO-G 100” adı verilen LPG’li seçenek de unutulmamış.

Peugeot’da kredi fırsatları

Peugeot Türkiye, Aralık ayında binek otomobil yelpazesi ve hafif ticari araç modelleri için çok özel kredi fırsatları sunuyor. Yenilenen 2008, 220 bin TL için 12 ay vadeli yüzde 0,99 faiz avantajlı kredi fırsatıyla sunuluyor. Yeni 408, 300 bin TL için 12 ay yüzde 0,99 faizli kredi seçeneğiyle satılırken, 308’de de 200 bin TL için 12 ay vadeli yüzde 0,99 faizli kredi mevcut. SUV 3008 için de 12 ay yüzde 0,99 faizli 300 bin TL kredi bulunurken, SUV 5008’de, tüzel müşterilere özel 270 bin TL için 6 ay vadeli yüzde 1,59 faizli kredi sağlanıyor. Benzer fırsatlar ticari araç yelpazesi için de geçerli.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx