YETERLİ Parti’den Pınar Gültekin kararına reaksiyon: İstanbul Mukavelesi’nin kıymeti bir kere daha vurgulandı

Muğla’da üniversite öğrencisi Pınar Gültekin’i canice öldüren Cemal Metin Avcı’ya verilen ağırlaştırılmış müebbet mahpus cezasının ‘haksız tahrik indirimi’ uygulanarak 23 yıla düşürülmesine yansılar sürüyor.

İYİ Parti Genel Lider Yardımcısı ve Bayan Siyasetleri Lideri Ünzile Yüksel, hususla ilgili şu değerlendirmeyi yaptı:

“BU TIP KARARLAR TOPLUMUN ADALET HİSSİNİ YARALAMAKTADIR”

“Pınar Gültekin davasında haksız tahrik indirim kararı hepimizi derinden yaralamıştır. Gerekçeli kararı bilmiyoruz fakat haksız tahrik indiriminin uygulanmasının tüzel desteği olmadığını kanaatindeyiz. Gerekçeli kararı görmedik lakin basına yansıdığı kadarıyla iki kişi ortasında bu olay akabinde sanığın ailesinin olaya dahil olması ile olaylar zincirine baktığımızda haksız tahrik indirimini hangi türel münasebetlere dayandırdığını mahallî mahkemelerin merak etmekteyiz. Hukuka ve adalete olan inancın sarsılmamasından yanayız, bunun için yargılamanın başka kademelerinde istinaf ve Yargıtay’da bu durumun dikkate alınacağını kanaatini taşıyoruz. Bu tıp kararlar toplumun adalet hissini yaralamaktadır lütfen buna dikkat edelim ve İstanbul Sözleşmesi’nin ne kadar kıymetli olduğunu bir defa daha vurguluyorum, acılı Gültekin ailesine de tekrar baş sıhhati diliyorum.”

“ÖNLEYİCİ ÖNLEMLER ALINMADIĞI SURECE BU KATLİAMLAR SON BULMAYACAK”

Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi Genel Lider Yardımcısı ve Bayan Siyasetleri Lideri Elif Esen de, geçen günlerde yaptığı yazılı açıklamayla kararı şu sözlerle eleştirdi:

“Son günlerde ülkemizin dört bir yanından çocukları ile katledilen bayanların vefat haberlerini alıyoruz. Yalnızca mayıs ayında 36 bayan öldürüldü, 16 bayan kuşkulu mevte kurban gitti. Gerekli önlemlerin alınmaması, müdafaa ve cezalarda adaletin sağlanması istikametinde somut adımların atılmaması sebebiyle neredeyse her güne bir ya da birkaç bayan cinayeti haberiyle uyanıyoruz.

İktidar bu hususta ne yapmayı düşünüyor? Maddelerin aktif uygulanması için daha kaç can feda edilecek? Bayan ne vakit kendini inançta hissedecek? Bayanın korunması ve inançta olabilmesi için devlet yetkilisi sorumlu bireylerin, ivedilikle kelamda kalmayan, somut adımlar atması gerekiyor. Önleyici önlemler alınmadığı surece bu katliamlar son bulmayacak.

“KATİL ÖDÜLLENDİRİLDİ”

Pınar Gültekin davasını bir süredir daima birlikte takip ediyoruz. Evrakında cezai indirime gidildiğinin haberini tekrar üzülerek aldık. Pınar Gültekin’i vahşice katleden ve ağırlaştırılmış müebbet mahpus alan Cemal Metin Avcı’nın cezası haksız tahrik indirimiyle 23 yıla indirilerek adeta katil ödüllendirildi. Meğer katil, Pınar’ı boğarak öldürdüğünü, cesedini yaktığını ve üzerini beton dökerek örttüğünü en ince detayına kadar anlatmış, itiraf etmişti.

“KADIN KORUNAMIYOR, ADALETE ULAŞAMIYOR”

Bu dava yargıdaki çarpıklıkları, hukuk sisteminin ne kadar örselendiğini ve sorumlu bireylerin, yetkililerin de adaleti sağlayamadığını gözler önüne seriyor. Bugün vatandaş korunamıyor, bayan korunamıyor, adalete ulaşamıyor. Daha evvel söyledik, tekrar söylüyoruz. DEVA Partisi olarak bizler bayan cinayetlerinin sonuna kadar takipçisi olacağız.

Kadın ve çocuğun insan onuruna yakışır bir ömür sürdürmesi için çabamızdan asla vazgeçmeyeceğiz. Bayan için hak ve hukuku tekrar tesis edene kadar durmayacağız. Yargıyı siyasal erkin buyruk kulu olmaktan çıkaracağız. Katiller hak ettikleri cezayı alacak. Caydırıcı cezalar potansiyel katillerin önüne geçecek. Bayan, çocuk, toplum korunacak ve inançta olacak.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.