Von der Leyen: AB Rusya’nın gazı büsbütün kesmesine hazırlanmalı

AB Kurulu Lideri Von der Leyen, Fransa’nın Avrupa Parlamentosu Genel Heyet oturumlarının yapıldığı Strazburg kentinde düzenlenen basın toplantısında Rus doğal gazına ait açıklama yaptı.

Enerji tedarikine değinen von der Leyen, “Gaz tedarikimizi her şeyden evvel Rusya’dan sağlam tedarikçilere hakikat çeşitlendiriyoruz. Eforlarımız şimdiden büyük bir fark yaratıyor.” dedi.

Mart ayından bu yana, Rusya’dan Avrupa’ya yapılan global LNG ihracatının 2021 yılına nazaran yüzde 75 arttığını söyleyen von der Leyen, ABD’den AB’ye LNG ihracatının neredeyse üç katına çıktığını söz etti.

Von der Leyen, “AB, gaz akışının daha fazla kesintiye uğramasına ve hatta Rus gazının büsbütün kesilmesine hazırlıklı olmalı.” diye konuştu.

Halihazırda kesintilerden etkilenen AB ülkesi sayısının 12 olduğunu belirten von der Leyen, bu nedenle ay ortasında bir acil durum planı açıklayacaklarını yineledi.

Von der Leyen, “Tümüyle bir kesinti durumunda gazın en çok muhtaçlık duyulan yere akmasını sağlamalıyız. Avrupa dayanışmasına sahip olmalı, ortak pazarı korumalıyız.” biçiminde konuştu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.