Vedat Alım: EYT düzenlemesi en geç aralık ayında Meclis’te

Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Alım, Kırşehir’de katıldığı 35. Ahilik Haftası kutlamalarının resmi kapanış merasiminde, emeklilikte yaşa takılanlarla (EYT), çalışanlarla, esnafla ve kontratlı çalışana takım ile ilgili çarpıcı açıklamalar yaptı.

“Emekçileri enflasyona ezdirmeyeceğiz”

Bakan Vedat Alım, buradaki açıklamalarında “Önümüzdeki aralıkta da işçilerimizi sevindirecek haberler vereceğiz. Onları enflasyon karşısında ezdirmeyeceğiz.” dedi.

“Esnafın emeklilikle ilgili sıkıntılarını çözeceğiz”

Özellikle çalışanlara ve işçilere hoş haberler vermek istediğini anlatan Alım, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Birincisi şu, bir kere esnafa şunu söyleyeyim, esnafımızın karşı karşıya olduğu emeklilikle ilgili problemleri çözeceğiz. Onlarla ilgili çalışmalarımız son basamağına gelmiştir. Onların her türlü sorunu bizim meselemizdir.

Önümüzdeki aralıkta da işçilerimizi sevindirecek haberler vereceğiz

İkincisi, çalışanlarımız, işçilerimiz, emekçilerimiz, onların her adımda sıkıntılarının üstesinden gelmeye çalışıyoruz. Bu sene kümülatif olarak yüzde 94, aritmetik olarak minimum fiyatta yüzde 85 artış gerçekleştirdik. Önümüzdeki aralıkta da işçilerimizi sevindirecek haberler vereceğiz. Onları enflasyon karşısında ezdirmeyeceğiz. Bu bizim sözümüzdür.

EYT en geç aralıkta Meclis’te

Çok sorulan, merak edilen bir husus da emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) sıkıntısıdır. O sorunun da tahlilinin en geç aralık ayında Meclis’e intikal ettirileceğini buradan tekrar söz etmek isterim.”


“Nihai kararı TBMM verir”

Bakan Alım, EYT düzenlemesi hakkında, “Aralık ayında Meclis’te olacak. Bu cins düzenlemelerin teknik çalışmalarını biz yaparız, son kararı TBMM verir. Zira TBMM’nin iradesi kanun yaparak, uygulamaları denetleyerek tecelli eder. Demokratik sistemin temelinde Meclis vardır. Meclis, kanunları yaparak, yasa yapma gücünü, iradesini ortaya koyarak, bizim hazırlık yaptığımız teknik çalışmaları yasaya dönüştürerek milletin meselelerini çözüyor. EYT de bunlardan biri.” diye konuştu.

“Sözleşmeli çalışana takım, en kısa müddette uygulamaya geçiyor”

Bilgin, Kırşehir’deki toplantıda “Sözleşmeli çalışana takım verilmesiyle ilgili son durum nedir?” sorusu üzerine ise, “O çalışmamız bitti diyebilirim. Üzerinde son bir çalışma yapıp, Bakanlar Şurasında Sayın Cumhurbaşkanı’mızla paylaştıktan sonra varsayım ediyorum kısa mühlet içerisinde uygulamaya geçireceğiz.” tabirlerini kullandı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.