Vatandaştan Tarım Kredi indirimi yorumu: Fark eden hiçbir şey yok…

Tarım Kredi Kooperatifi’nin, kendi marketlerinde 30’u aşkın eserde indirim uygulanacağını duyurması dar gelirli vatandaşı beklenti içine sokmuştu fakat yurttaşlar umduğunu bulamadı. Birden fazla vatandaş hiçbir indirim göremediklerini söylerken, bir kısmı da indirimin yetersiz olduğunu lisana getirdi.

Kamera: Ali Selim YAMANLI/İSTANBUL

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Lideri Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla, Tarım Kredi Kooperatifi marketlerinde 30’un üzerinde esere indirim yapılacağını duyan vatandaşlar reyonlarda hayal kırıklığıyla karşılaştı.

İndirim nedeniyle dün ve bugün erken saatlerde marketlere giden vatandaşlar, fiyatların hafta sonu ile birebir olduğunu ve bir iki eserde cüzi oranlarda indirim yapıldığını söyledi.

İstanbul Kağıthane’de, market alışverişinden çıkan vatandaşlara mikrofon uzattık, “Fiyatları nasıl buldunuz?” diye sorduk.

Verilen karşılıklar şöyle oldu:

“MARKET MARKET KIYAS YAPAR HALE GELDİK”

Hasan Yılmaz: “Diğer marketlerden daha pahalı… (İndirim bulamadınız mı?) Yok. Kuşbaşı etin 400 gramı 51.50 lira. A101 de 49 liraya satıyor. Salça orada 16.50 lira, burada 16.25 lira… 25 kuruş indirmiş. (Market market kıyas yapar hale mi geldik?) Motamot. (Bu durum zorluyor mu sizi?) Güç tabi canım Allah Allah… Ben bir anormallik gördüm.”

“FİYATLAR ÇABUCAK HEMEN AYNI”

Serdal Eren: “Fiyatlarda çok değişen bir şey yok, çabucak hemen birebir duruyor. (30’un üzerinde eserde indirim yapılacağı söylenmişti…) Valla birkaç eserde indirim var fakat vakitle düşecek herhalde. (Yeterli değil miydi indirim? Beklediğinizi bulamadınız mı?) Aradığımı çok da bulamadım. (Diğer marketlerle kıyas yaptınız mı?) Artık onlara da bakacağım. (Hangisi en uygunsa oradan mı alacaksınız?) Motamot o denli yapacağız. Ekonomiyi düşünmek lazım. (Fiyatlar bütçeyi zorluyor mu?) Evet. Geçen yılla bu sene ortasında yüzde 150-200 fark var.”

“SEVDİĞİMİZ ÇAYIN BİLE İNDİRİMİNİ GÖREMİYORUZ”

İlham Beyefendi: “Ürünlerde bu indirimi çok fazla göremiyoruz. Genel tüketim materyallerinde indirim var fakat o kadar da değil. (Beklentinizin altında mı kaldı?) Çok altında. Millet olarak sevdiğimiz çayın bile indirimini göremiyoruz. Yüzlerce eser ortasında 10-20 tane eserde indirim olması çok fazla bir rahatlık sağlamaz.”

“BÜTÜN MARKETLERİ NEDEN HESAP YAPARAK GEZİYORUZ?”

Fatma Barış: “(Diğer marketleri incelediniz mi buraya gelmeden evvel?) Tabi ki. (Ortalama ne kadarlık bir fark var?) Çok değil ancak biraz var. (Daha fazla indirim bekler miydiniz?) Bütün marketlerden bekliyorum, yalnızca burası değil. (Market alışverişleri bütçeyi zorluyor mu?) Zorlamaz mı? Sizinkini zorlamıyor mu? Zorluyor tabi ki… Bütün marketleri neden hesap yaparak geziyoruz? Zorladığı için geziyoruz.”

“BURASI DAHA PAHALI”

Pembe Yavuz: “Daha kıymetli. (Buraya gelmeden öteki marketlerdeki fiyatları incelediniz mi?) Artık gidiyorum. (Orada da istediğiniz fiyatlar yoksa?) Yoksa yeniden değerli alacağız mecbur…”

“İNDİRİM YAPILMIŞ ANCAK MATERYAL YOK”

Cemal Çelik: “İndirim yapıldı da artık de içeride gereç kalmamış. Bu hafta gelir mi sanki? Gelmez. (Aradığınızı bulamadınız mı?) Bulamadım. Bulamadık valla. (Ne bakmıştınız?) Şeker baktık, peynir baktık, yok.”

“ELİM BOŞ ÇIKTIM”

İsmini vermek istemeyen vatandaş: “(Ellerini göstererek) Bak boş çıktım. Sahiden indirim yok. (İstediklerinizi alamadan mı çıktınız?) Alamadan çıktım. İnan ki indirimli günlerde öbür marketler daha âlâ.”

“FARK EDEN HİÇBİR ŞEY YOK”

İsmini vermek istemeyen vatandaş: “Aynı fiyatlar, hiç fark eden bir şey yok ki. ‘İndirim, indirim’ de ne olacak? 1-2 lira indirim… Tekrar tıpkı, yüksek oluyor fiyatlar… Fark eden hiçbir şey yok. (Fiyatlar bütçeyi zorluyor mu?) Zorluyor tabi.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.