Uzel Makina emekçilerinin direnişi 15 yıldır sürüyor

1960’lı yıllarda yerli traktör üretmeye başlayan Türkiye’deki birinci büyük sanayi işletmelerinden biri olan İstanbul Edirnekapı’daki Uzel Fabrikası, 2008 yılından itibaren adım adım iflasa sürüklendi. 2013 sonunda resmen iflas kararı verildikten sonra tasfiye süreçleri başlayan fabrikada çalışan 2200 çalışanın 5 aylık maaşı ve tazminatları 15 yıldır ödenmiyor.

19 yıllık Uzel Makina personeli olan, personellerin Komite Lideri Suat Bektaş fabrikanın 2008’teki iflasından sonra tazminatlarının ve 5 aylık maaşlarının verilmediğini, 15 yıldır bunun için gayret ettiklerini söyledi. Bektaş, konuşmasına şu biçimde devam etti:

“Bu fabrika 2007 yılında 640 milyon dolar ciro yaptı yemekhanede kokteyller verildi. Sonrasında ne hikmetse iflas etti. Biz emekçiler 5 ay maaş alamadık. Maaşlarımızı alamadığımız için 16 gün hareket yaptık, Fabrikayı terk etmedik. Bağlı bulunduğumuz Türk-İş’e bağlı Türk-Metal Sendikası geldi bizim hareketimize sahip çıkıyormuş üzere yaptı, bize “namus erdem kelamı sizin paralarınızı 6 ayda alacağız” dedi. Ortadan geçen onca yıla karşın biz paralarımızı alamadık.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.