Turistler Peribacaları’nı gökyüzünden izliyor

Yahya Kemal Beyatlı’nın ünlü “Başka bir tepeden” şiirindeki “Sana bir doruktan baktım Aziz istanbul” satırında olduğu üzere Kapadokya’da da turistler, kente balonla süzüldükleri gökyüzünden tıpkı hayranlıkla bakıyor.

Tarihi, kültürel ve doğal zenginlikleri ile beğenilen turizm merkezi Kapadokya’da yüzlerce sıcak hava balonuyla gökyüzüne yükselen turistler yeni günü havada karşıladı.

156 sıcak hava balonu gökyüzünü doldurdu

Paşabağı mevkisinden kalkan 156 sıcak hava balonu, Peribacaları’yla kaplı Kılıçlar, Güllüdere, Aşıklar, Zemi vadileri ile kayadan oyma tarihi Çavuşin ve Uçhisar kalelerinin etrafında süzüldü.

Kapadokya’da turistler yeni günü gökyüzünde karşıladı

Tarihi, kültürel ve doğal zenginlikleri ile Türkiye’nin beğenilen turizm merkezi Kapadokya’da yüzlerce sıcak hava balonuyla gökyüzüne yükselen turistler yeni günü havada karşıladı.

Yaklaşık 1 saat boyunca süren cinse katılan turistler milyonlarca yıl evvel oluşan görüntüyü gökyüzünden izledi.

“Kapadokya bugüne kadar bulunduğum en hoş yer”

Balon cinsine katılan İtalyan turistlerden Paola Placenti, Türkiye’ye daha evvel de seyahat emelli geldiğini fakat Kapadokya’yı birinci sefer ziyaret ettiğini belirtti.
Balon çeşidine katılmanın heyecanını yaşamaktan keyifli olduğunu söz eden Placenti, “Türkiye’yi çok seviyorum lakin Kapadokya bugüne kadar bulunduğum en hoş yer. Balon tipi inanılmaz hoş ve keyifliydi. Güneşin doğuşunu gökyüzünden izledik. Sanırım diğer bir yerde bu türlü şahane bir gün doğumu izleyemeyeceğim.” dedi.

“Türkiye’nin her yeri farklı güzellikte”

Michael Montemuro da güne olabilecek en erken saatte başlamanın günü daha verimli kullanmasına imkan sağlayacağını kaydederek, “Balonlar çok değişik bir görünüm oluşturuyor. Türkiye’nin bana nazaran her yeri farklı hoşlukta. Herkesi Türkiye’deki turizm merkezlerini görmeye davet ediyorum.” diye konuştu.

“Görüntü etkileyici”

İsviçreli turist Lukas Lott ise Kapadokya’daki tarihi ve turistik merkezlerle sıcak hava balonlarının oluşturduğu imajın etkileyici olduğunu söyledi.

Bölgede 11 yıldır balon pilotluğu yapan Tolga Eke ise 2022 yılı turizm döneminde dünyanın birçok yerinden turistlerin bölgede ağırlandığını, turizmcilerin yaşanan yoğunluktan mutlu olduğunu lisana getirdi.

“Kapadokya, dünyada bulunmaz bir nimet”

İHA’nın haberine nazaran, Kapadokya’nın görünümü ve aktivite imkanlarıyla zenginlik sunduğunu vurgulayan Eke, şöyle konuştu:

“Kapadokya, dünyada bulunmaz bir nimet. Bu türlü bir yerin bizim ülkemizde olması büyük bir kar. Her gün ortalama 150 balon uçuyor. Balon uçarken seyretmek için gelenler, balon çeşidi vaktinde ATV ve at tiplerine katılıyor. Öbür taraftan fotoğraf çekimi için gelenlerle kalabalık oluşuyor. Bu durum ekonomik olarak da farklı bir bedel. Bu dönem, Avrupalı konuklarımızın büyük ilgisi var. Koronavirüs sürecinden evvel bölgeye, Uzakdoğulu konuklarımızın çok ağır ilgisi vardı. Onların çekilmesiyle İtalya, İngiltere ve Almanya’dan gelenler yoğunluk kazandı.”


Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.