Trump’ın meskenine FBI baskını: 11 binden fazla sınıflandırılmamış evraka ulaşıldı

ABD Adalet Bakanlığı, Eski ABD Lideri Donald Trump’ın Florida’da yer alan Mar-a-Lago’daki konutunda yapılan FBI aramasında ele geçirilen dokümanlarla ilgili daha fazla detay paylaştı. Trump’ın hukuk takımının aramada ele geçirilen gereçleri incelemek için üçüncü bir taraf belirleme talebini kıymetlendiren federal bir yargıç, üçüncü taraf incelemesini dikkate alarak envanter listesinin halka açıklanmasını emretti. Açıklanan yeni envanter listesinde, Trump’ın ofisinde “gizli” olarak işaretlenmiş 47 adet boş klasör, 99 adet mecmua, gazete, makale ve basılı medya ögelerinin bulunduğu belirtildi.

HEDİYELİK EŞYALAR VE KIYAFETLER BULUNDU

Adalet Bakanlığı tarafından daha evvel paylaşılan envanter listesine ek olarak açıklanan ayrıntılı listede, ele geçirilen materyaller hakkında daha fazla detay verilirken, ferdî eşyalarla karıştırılmış, “gizli” ve “çok gizli” olarak sınıflandırılmış dokümanlarında ele geçirildiği belirtildi. “Gizli” ve “Çok gizli” olarak sınıflandırılan klasörler ortasında, çok bilinmeyen olarak işaretlenmiş klasörden 18 evrak, bâtın olarak işaretlenmiş bir klasörden 54 evrak ve bilinmeyen olarak işaretlenmiş öbür bir klasörden ise 31 evrak çıktığı kaydedildi. FBI araması sırasında ayrıyeten, “Personel Sekreteri / Askeri Yardımcısı” üzere etiketlerle 42 adet daha boş klasör bulunduğu belirtilirken, aramada ikramlık eşya ve kıyafetlerin de bulunduğu aktarıldı. FBI casuslarının ayrıyeten 11 binden fazla sınıflandırılmamış hükümet dokümanına ulaştığı belirtildi. Adalet Bakanlığı, standart soruşturma uygulaması kapsamında takımların el konulan tüm eşyaları değerlendirmeye devam ettiğini söyleyerek, “El konulan gereçler, hükümetin soruşturmasını ilerletmek için kullanılmaya devam edilecek. Soruşturma, ek şahit görüşmeleri, büyük heyet uygulaması üzere daha ileri soruşturma adımlarını içerirken, ele geçirilen gereçler kullanılmaya ve değerlendirmeye devam edilecektir” dedi.

CEZAİ SORUŞTURMAYA ALINMIŞTI

FBI’ın 8 Ağustos’ta Mar-a-Lago’daki aramasından sonra geçtiğimiz hafta Trump’ın hukuk takımı federal bir yargıçtan, ele geçirilen dokümanları incelemek için özel bir yönetici atamasını istemişti. ABD Bölge Yargıcı Aileen Cannon, Trump’ın geçen hafta sonu özel bir gözetleyici talebi için Adalet Bakanlığı’na Trump’ın talebine bir cevap göndermesini ve aramada nelerin yapıldığına dair daha detaylı bir doküman sunmasını istemişti. Daha evvel Adalet Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Trump’ın Mar-a-Lago’daki konutunda 20 kutudan fazla eşya bulunduğu belirtilmişti. FBI casusları toplam 11 bilinmeyen evrak setinden 4’ünün çok bilinmeyen, 3’ünün ise bilinmeyen olarak işaretlendiğini belirtmişti. Aramada Trump, Casusluk Yasası’nı ihlal etmiş olabileceği, adaletin engellenmesi ve federal hükümet kayıtlarının yok edilmesi üzere münasebetlerle cezai soruşturmaya alınmıştı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.