Tam 7 yıl sürecek! Jüpiter’e gönderilecek uzay aracında hazırlıklar tamamlandı

ESA’dan yapılan açıklamada, “JUICE” Avrupa’nın Fransız Guyanası’ndaki Spaceport’tan Ariane-5 roketiyle Nisan 2023’te fırlatılacağı bildirildi.

ESA daha evvel yaptığı açıklamada Jüpiter’i keşfetmek için gönderilecek uzay aracının fırlatma tarihi olarak 2022’nin sonlarını işaret etmişti. 

Uzay aracı, bu dev gaz gezegenini ve okyanus barındıran Ganymede, Callisto ve Eurpa isimli 3 uydusunu inceleyecek.

JUICE uzay aracı 7 yıllık seyahatinden akabinde 2030’da yörüngeye ulaşacağı kestirim ediliyor. Uydu Jüpiter’i uzun vadeli keşifler ve gelecekteki gezegenler ortası vazifeler için potansiyel bir aday haline getirecek sırların çözülmesi bekleniyor.

ESA’nın açıklamasında, misyonda gezegen ile uyduların kendi ortalarındaki güç alışverişinin inceleneceği, Jüpiter sisteminin oluşumu hakkında bilginin de sağlanabileceği değerlendirmesinde bulunuldu.

YAŞAM BELİRTİLERİ ARANACAK

Açıklamada, bunun yanı sıra vazifedeki en büyük maksadın “Jüpiter sisteminde hayat belirtileri bulmak ve uyduların hayat için gerekli yapı taşlarını içerip içermediğini öğrenmek” olacağı bildirildi.

Açıklamada, “JUICE, uyduların bâtın okyanuslarını, manyetizmasını, ısıtma sürecini, gelgit tesirlerini, yörüngelerini, yüzey aktivitelerini ve atmosferlerini inceleyerek hayat için gerekli şartların oluşup oluşmadığını bulacak”  tabirlerine yer verildi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.