Su eserleri avcılığındaki yasaklar düzenlendi

Su eserlerinin avlanması, vakti, formülü üzere tüm ayrıntıların bir takvimi var. Bu takvime uymayanları cezalar bekliyor.

Değişiklik Resmi Gazete’de yayınlandı

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından hazırlanan “5/1 Numaralı Ticari Hedefli Su Eserleri Avcılığının Düzenlenmesi Hakkında Bildiri’de Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ”, Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

Bazı vilayetlere özel kararlar alındı

Buna nazaran, Antalya’nın Kaş ilçesinde Bucak Denizi, Hisarönü Körfezi ve Muğla Güllük Körfezi’nde su eserleri avcılığına ait yasak alanlar ve yasaklar tekrar düzenlendi.

Misina ağların kullanımına ait yeni kararlar var

Denizlerde yapılan su eserleri avcılığında monofilament (tek kat) ve multimonofilament (çoklu tek kat) misina ağların kullanımına ait de düzenlemeler yapıldı.

İstanbul Boğazı’nda 34 milimetreden daha küçük tek kat ve çoklu tek kat misina ağları yasak

İstanbul Boğazı ile Karadeniz ve Marmara Denizi’nde 34 milimetreden, Çanakkale Boğazı ile Ege Denizi ve Akdeniz’de 64 milimetreden daha küçük göz açıklığına sahip monofilament ve multimonofilament misina ağların kullanılması yasaklandı.

500 metreden daha uzun monofilament ve multimonofilament misina ağlar balıkçı gemilerinde bulundurulamayacak ve kullanılamayacak.

İzin alınması gerekecek

AA’nın haberine nazaran bu ağlarla avcılık yapacak balıkçı gemileri için gemi ruhsat tezkeresinin verildiği vilayet müdürlüğünden Avcılık Müsaade Evrakı alınacak.

Söz konusu misina ağlarını yasa dışı avcılık faaliyetinde bulunan balıkçı gemilerinin müsaade dokümanları iptal edilecek. İptal edilen müsaadenin geçerli olduğu yıl boyunca yeni müsaade evrakı de düzenlenmeyecek.

Yasaklı cinsler arttı

Ayrıca, avlanması yasak cinslere, büyük beyaz köpek balığı, Akdeniz mercanı, beyaz çalı, deniz kulağı, sarı, beyaz ve mor deniz kısmı da eklendi.

Denizkestanesi avcılığı

Tebliğe denizkestanesi avcılığına ait düzenlemeler de eklendi.

Denizkestanesi avcılığı için ruhsat şart

Denizkestanesi avcılığı sırf dalma tekniğiyle yapılacak. Kelam konusu avcılıkta kullanılacak balıkçı gemileri için gemi ruhsat tezkeresinin verildiği vilayet müdürlüğünden müsaade evrakı alınacak.

İzin almış balıkçı gemilerinde avcılık faaliyetleri esnasında denizkestanesi dışında su eserleri bulundurulamayacak, su altı tüfeği ve zıpkın yer alamayacak.

Denizkestanesi avcılığına vakit ayarı

Gün batımı ile doğumu ortasında denizkestanesi avcılığı yapılamayacak.

Denizkestanesi avcılığının uygulama prosedürü, takibi, kullanılacak evraklar, avlanılan eserlerin karaya çıkarılması ve nakli, izlenmesi, günlük avlanılabilecek ölçüsü, vakit ve alan ile denizkestanesinin yasa dışı avcılığının önlenmesi kapsamında alınacak ek önlemlere yönelik yordam ve temeller Tarım ve Orman Bakanlığınca belirlenecek. Bunlara muhalif faaliyette bulunan balıkçı gemilerinin müsaade evrakı iptal edilecek.

Sülük istihsali yapılacak alanları Bakanlık belirleyecek

Sülük istihsali yapılacak alanlar, uygulama tekniği, vakit yasağı, takibi, kullanılacak dokümanlar, istihsali yapılacak alt tipler, eserlerin nakli, izlenmesi, ölçüsü ile sülüğün yasa dışı istihsalinin önlenmesi kapsamında alınacak ek önlemlere yönelik metot ve asıllar da Bakanlıkça belirlenecek.

Yetiştiricilik tesislerinin hudutlarına 100 metreden daha yakın aralıkta her türlü su eserleri avcılığı yasağı uygulanacak.

Amatör avcılıkla ilgili düzenlemeler

“5/2 Numaralı Amatör Gayeli Su Eserleri Avcılığının Düzenlenmesi Hakkında Bildiri’de Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ”de yapılan değişiklikle de Bucak Denizi, Selimiye Koyu, Hisarönü Körfezi, Bozburun ve Söğüt koyları, Güllük Dalyanı üzere bölgelerdeki avlanma alanları tekrar düzenlendi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.