Son Dakika! Koronavirüs takip bilekliği kullanımda | Video

Son Dakika! Koronavirüs takip bilekliği kullanımda | Video
Son Dakika! Koronavirüs takip bilekliği kullanımda | Video

PİLOT UYGULAMADA 1000 HASTA BİLEKLİKLE TAKİP EDİLDİ

Pozitif vakaların evde izolasyonu için Sağlık Bakanlığı çalışma yürütüyor. Bu çalışma ile izolasyondaki koronavirüs hastalarına elektronik bileklik takılacak.

Sağlık Bakanlığı, bilekliklerin pilot uygulamasına başladı. Kırıkkale’de bin hastaya dağıtıldı. Bakanlık şu anda oradan gelen verileri inceliyor. Sistemin kontrol edilmesinin ardından tüm Türkiye’ye yaygınlaştırılabilecek.

BİLEKLİKLE TAKİP NASIL OLACAK?

Peki, uygulama nasıl olacak? Testi pozitif çıkan vakaya giden filyasyon ekibi eğer evde tedavisine karar verir ise filyasyon ekipleri tarafından elektronik bileklik verilecek. İlk etapta sadece pozitif vakalara verilmesi planlanıyor. Yani temaslılara verilmeyecek. Verilen bileklikte belirlenen alan dışına çıkan hasta için anında uyarı gidecek. Hem merkeze hem de hastaya. Eğer hasta uyarılara rağmen belirlenen alandan çıkar ise bu kez ekipler eve gidecek.

Elektronik bileklik pozitif vakanın vücut sıcaklığını takip edebilecek. Kişide ateş yükselmesi olduğunda, bilekliğin HES ile entegrasyonu sayesinde uygulama uyarı verecek ve riskli durumda sağlık ekiplerinin kişiyle hızlı bir şekilde temas kurması sağlanacak. Ateş yükseldiğinde sistem Alo184 ile de entegre olduğu için sağlık ekipleri kısa sürede kişiye ulaşabilecek.

HES UYGULAMASINA YENİ ÖZELLİK

Sadece bu değil, Hayat Eve Sığar uygulamasına yeni özellikler eklenecek. Ses doğrulama, yüz tanıma gibi özellikleri izolasyon altındaki kişiye tanımlayıp kullanmasını sağlanacak. Koronavirüs hastası aile hekimleri tarafından sağlık durumları kontrol edilirken bir yandan da HES’ten belirli saatlerde gelen uyarılar ile takip edilebilecek.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*