Son dakika! Korona aşıları Türkiye’ye en erken ne zaman gelebilir? Uzman isim yanıtladı | Video

Son dakika! Korona aşıları Türkiye'ye en erken ne zaman gelebilir? Uzman isim yanıtladı | Video
Son dakika! Korona aşıları Türkiye'ye en erken ne zaman gelebilir? Uzman isim yanıtladı | Video

İşte Ertuğrul’un A’dan Z’ye programındaki o açıklamaları:

Dünya Sağlık Örgütü çok güzel bir açıklama yaptı. ‘İhtiyatlı iyimserlik içerisindeyiz,2 dedi. Aşının bulunması bize umut veriyor ama ihtiyatlı olmamız gereken nokta aşının bulunmasıyla beraber son raporlar da yayımlanmadı. Alman kaynaklı firma bizi gururlandırdı, çünkü başında iki Türk’ün olması çok önemli. Amerika’daki aşı da aynı şekilde…

Tüm dünya nüfusunun yüzde 18’i (gelişmiş olan ülkeler) şu anda geliştirilen aşının yüzde 50’sine el koymuş durumda. Önceden satın almış durumdalar. Bizim ülkemiz hangi durumda? Belki Çin’den gelen inaktive virüs aşısını alacağız, o da 5 milyon doz.

Şu anda Almanya ve ya ABD’den gelen aşı değil bize ulaşacak olan aşı. Bu aşılar da gelse dahi bu aşıların bir alt yapısı hazırlanmalı. Lojistik destek noktasında iyi bir planlama yapılması gerekiyor. Almanya aşısı eksi 70 derecede korunabiliyor. Amerika’daki ise eksi 20 derece istiyor. İnsanlık tarihinin en önemli buluşlarından biri olan aşı yeni bir aşamaya girdi aslına bakarsanız.

Aşının Türkiye’ye ulaşma süreci ise bana göre önümüzdeki bahar ve ya yazı görebiliriz. İlk geldiği zaman risk grupları aşılanacak ardından diğer gruplara aşılama yapılacak. Bu da bir süre alacak. Evet iyimseriz, belki salgını kontrol altına alacağız ama o döneme kadar maske, mesafe ve hijyen kuralları devrede olacak.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*