Sol ‘altılı masa’dan açıklama: İttifakı tamamlama etabına geldik

HDP’nin ‘Geniş Demokrasi İttifakı’ oluşturma davetiyle bir ortaya gelen, süreç içerisinde “mücadele ortaklığı” telaffuzuyla alanda birlikte çalışan Türkiye Emekçi Partisi (TİP), Emek Partisi (EMEP), Toplumsal Özgürlük Partisi (TÖP), İşçi Hareket Partisi (EHP) ve Sosyalist Meclisler Federasyonu’nun (SMF) oluşturduğu güç birliği Kadıköy’de bulunan TİP İstanbul Vilayet Başkanlığı’nda bir ortaya geldi. Evvelki toplantılara katılan Halkevleri (HE) bu toplantıda yer almadı. Halkevleri’nin görüşmelerden çekildiği öğrenildi.

Toplantının yapıldığı salonda, her partinin ve örgütün ambleminin yer aldığı ve üzerinde “Dayanışma, gayret ve umutla bir arada” yazılı pankart asıldı.

Toplantıya, HDP Eş Genel Liderleri Pervin Buldan ile Mithat Sancar’ın yanı sıra Eş Lider Yardımcısı Tuncer Bakırhan, EMEP Genel Lideri Ercüment Akdeniz ile Genel Lider Yardımcısı Selma Gürkan, TİP Genel Lideri Erkan Baş, TİP Sözcüsü Sera Kadıgil ve Genel Lider Yardımcısı Doğan Ergün, SMF Sözcüsü Barış Kayaoğlu ve Merkez Yürütme Konseyi (MYK) üyeleri Becerikli Gürz, Erdal Ataş, TÖP Sözcüsü Perihan Koca, Sözcüler Konseyi Üyeleri Pelin Kahiloğulları ile Tamer Doğan ve EHP Sözcüsü Özge Akman, Merkez Komite üyesi Hakan Öztürk katıldı.

Halkevleri’nin çekilme kararı almasıyla altı siyasi partinin temsilcilerinin buluştuğu toplantıda, siyasi gelişmelerle ilgili değerlendirmeler yapıldı, “ittifakın” isminin ve yol haritasının, hazırlanacak deklarasyonun kamuoyuna açıklanmasının usul ve tarihinin belirlenmesi gündeme alındı. Altı siyasi parti tarafından yapılan ortak açıklamada birinci kere “ittifak” denilmesi de dikkat çekti.

‘UMUDU BÜYÜTEN YÜRÜYÜŞÜMÜZÜ ŞEKİLLENDİRMEK ÜZERE BİR SEFER DAHA BİR ORTAYA GELDİK’

Altı sol ve sosyalist siyasi yapının düzenlediği toplantıya, EHP Sözcüsü Özge Akman ile Merkez Komite üyesi Hakan Öztürk; EMEP Genel Lideri Ercüment Akdeniz ile Genel Lider Yardımcısı Selma Gürkan; HDP Eş Genel Liderleri Pervin Buldan ile Mithat Sancar, Eş Lider Yardımcıları Tuncer Bakırhan, MYK üyesi Sultan Özcan; SMF Sözcüsü Barış Kayaoğlu ile MYK üyeleri Yetenekli Gürz, Erdal Ataş; TİP Genel Lideri Erkan Baş, TİP Sözcüsü Sera Kadıgil ve Genel Lider Yardımcısı Doğan Ergün; TÖP Sözcüsü Perihan Koca, Sözcüler Şurası üyesi Pelin Kahiloğulları ile TÖP MK üyesi Tamer Doğan katıldı.

Toplantının sonuç metninde, “25 Ağustos’ta İstanbul’da, ülkemizin bugününde ve yarınında eşitlik, özgürlük, kardeşlik, barış ve demokrasi temelinde bir değişimi yaratacak birlikteliği vurgulamak, siyasal ve toplumsal iradeyi güçlendirmek, kararlı duruşumuzu, gayretimizi, da-yanışmayı ve umudu büyüten yürüyüşümüzü şekillendirmek üzere bir kere daha bir ortaya geldik” denildi.

“Emek, barış, özgürlük ve demokrasi kıymetleri temelinde, halkın hâkim olduğu bir toplumsal ve siyasal nizamı kurmanın, ezilen ve sömürülen tüm toplum kısımlarının gücüyle mümkün olduğunu biliyoruz sözlerinin kaydedildiği ortak açıklamada şu tabirler yer aldı:

İTTİFAK ÇALIŞMASINI TAMAMLAMA EVRESİNE GELDİK: Aylar süren emeklerimizin sonucunda; Türkiye’nin tüm kentlerinde, sokaklarında ve meydanlarında, tarlalarında ve fabrikalarında, okullarında ve üniversitelerinde, her alanda çabayı büyütmek; işçilerin, emekçilerin, bayanların, gençlerin, çiftçilerin ve üreticilerin taleplerini ve uğraşlarını ortaklaştırmak üzere sürdürdüğümüz ittifak çalışmasını tamamlama kademesine geldik.

KARARLIYIZ: Yaşadığımız ve her gün daha da derinleşen ekonomik, toplumsal ve siyasal kriz karşısında toplumsal adalet, eşitlik ve güçlü demokrasi temelinde değişim uğraşını ortaklaştıracak bu ittifakın uğraş unsurlarını, siyasal program çerçevesini, seçimler öncesini ve sonrasını kapsayan yol haritasını Eylül ayında kamuoyuyla paylaşma kararına vardık. Tarihî sorumluluğumuzun farkındayız ve buna uygun davranma konusunda kararlıyız.

MÜCADELE ARKADAŞLIĞI OLACAK: İttifakımız; AKP-MHP iktidarının halk düşmanı siyasetlerine direnen, bu sistemden ve iktidardan kurtulmak; sorumlulardan hesap sormak isteyen tüm kes-imlerin, siyasal ve toplumsal muhalefet güçlerinin iştiraki, katkısı ve dayanağıyla büyüyecektir. İttifakımız; bir yol arkadaşlığı, bir gayret arkadaşlığı olacaktır.

ÇAĞRIMIZ TÜM İŞÇİLERE: İnsanca çalışılacak ve yaşanacak bir sistem için; halkın ege-menliğine dayanan bir güçlü demokrasi için; Kürt meselesinde barışçıl ve demokratik bir tahlil için; bayanlar, gençler ve dezavantajlı kümelerin eşitliği ve özgürlüğü için; tabiatın ve kültürel varlıklarımızın korunması için daima birlikte çaba edeceğiz. Davetimiz tüm işçilere, demokrasi, hak, hukuk, özgürlük, eşitlik çabasını yürüten bütün toplumsal hareketler, kurum, kuruluş ve yurttaşlaradır.

HEP BİRLİKTE BAŞARACAĞIZ: Daima bir arada sorumluluk alalım. Yangın yerine çevrilen ülkeyi ortak talepler ve birlikte uğraş anlayışıyla özgür ve demokratik bir halde yine inşa edelim. Emek, barış, özgürlük ve demokrasi pahaları temelinde, halkın hâkim olduğu bir toplumsal ve siyasal sistemi kurmanın, ezilen ve sömürülen tüm toplum kısımlarının gücüyle mümkün olduğunu biliyoruz. Herkesi bu anlayış ve davet doğrultusunda ortak ve birlikte gayrete davet ediyoruz. Tek adam iktidarına, sermayenin ve zulmün sistemine karşı daima birlikte başaracağız.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.