Siyasi krizin sürdüğü Libya’da tansiyon yükseldi

Libya’da parlamentonun atadığı Başbakan Fethi Başağa idaresi devralmak üzere başşehir Trablus’a gitti lakin çatışma çıkmasının akabinde geri dönmek zorunda kaldı.

Libya’da parlamentonun atadığı Başbakan Fethi Başağa, ülkenin idaresini ele almak üzere başşehir Trablus’a girdikten kısa müddet sonra çatışma çıktı. Başağa idareden çekilmeyen Ulusal Mutabakat Hükümeti’nin karşı koymasının akabinde geri çekildi.

Başağa’nın makamından yapılan açıklamaya nazaran başbakan dün gece Trablus’a gitti, lakin çatışmaların akabinde birkaç saat içinde başşehirden ayrıldı.

Birbirine rakip iki farklı idarenin bulunduğu Libya’nın doğusu Başağa’yı atayan parlamento tarafından, batısı ve başşehir Trablus ise Ulusal Mutabakat Hükümeti Başbakanı Abdülhamid el Dibeybe tarafından yönetiliyor.

Son çatışmalar nispeten barış içerisinde geçen iki yılın akabinde yine uzun periyodik çatışmalar yaşanması ya da ülkenin doğunun dayanağını alan Başağa ve Trablus’un idaresindeki Dibeybe ortasında yine bölünmesi ihtimalini akıllara getirdi.

Siyasi kriz halihazırda ülkenin ana gelir kaynağı olan petrol gelirlerini de azalttı. İhracat gelirleri kimi terminallerin kapanması nedeniyle yarı yarıya düştü. Krizi çözecek yahut seçimlerin tekrar yapılmasına yer hazırlayacak temaslar ise son derece yavaş ilerliyor.

Uzmanlar Dibeybe ile rakibi birbirleri üzerinde askeri üstünlük kuramadığı için siyasi açmazın bir müddet daha devam edebileceğini tabir ediyor.

SEÇİMLER YAPILAMADI

Libya 2011 yılında Muammer Kaddafi’nin NATO’nun askeri müdahalesinin takviyesiyle devrilmesinin akabinde 2014 yılında iki farklı idareye bölündü. Taraflar 2020 yılında yaptıkları ateşkes ile Ulusal Mutabakat Hükümeti’nin ülkeyi temsil etmesini kabul etti. Türkiye ateşkesten evvel Trablus idaresine askeri takviye vermişti.

Ulusal Mutabakat Hükümeti’nin aralık ayında yapılacak seçimlerin akabinde misyonu bırakması bekleniyordu. Lakin ülkedeki siyasi kümeler ve adaylar ortasındaki uyuşmazlık nedeniyle seçimler yapılamadı. Doğudaki parlamento Başağa’yı başbakan olarak atadı. Dibeybe ise lakin seçimlerden sonra misyonunu bırakacağını söz ederek parlamentonun kararını tanımadı.

Şu anda doğudaki parlamento ile Trablus’taki yasama organı ortasında tekrar seçimlere gidilmesini sağlayacak bir mutabakat taban oluşturmak maksadıyla memleketler arası temaslar yürütülüyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.