Salmonella paniği: Sürpriz yumurtalar toplatılıyor

İngiltere’de 63 salmonella vakası çıkmasıyla birlikte belirli boyut ve paketlerdeki Kinder Surprise ürünlerinin geri toplatılmasına karar verildi.

İngiliz Gıda Standardı Ajansı, Belçika’daki aynı fabrikada üretilen ve son kullanma tarihi 11 Temmuz-7 Ekim 2022 arasında olan 200 gramlık ya da üçlü paketli yumurta şeklindeki çikolataların tüketilmemesi çağrısında bulundu.

Ferrero ise bir açıklama yaparak satışa çıkan çikolatalar ile ilgili test yapıldığı ve hiçbirinde salmonella bulunmadığını duyurdu. İngiliz yetkililer, Ferrero’nun gönüllü bir şekilde ürünleri “önlem amaçlı” olarak toplatıldığını belirtirken şirket ile ilgili bir şikayetin olmadığını da belirtti.

İngiliz Gıda Standardı Ajansı, markanın diğer ürünlerinin geri toplatılmadan etkilenmeyeceğini de aktardı. Kurum adına açıklama yapan Tina Potter, “Paskalya’nın yaklaşmasıyla birlikte bu tür ürünlerin özellikle çocuklar arasında çok popüler olduğunu biliyoruz. Dolayısıyla ebeveynlerden bu ürünlere dikkatle yaklaşmalarını istiyoruz” dedi.

İngiliz Sağlık Güvenliği Ajansı’ndan Dr. Lesley Larkin de, “Salmonella’nın semptomları arasında ishal, mide ağrısı, mide bulantısı, kusma, yüksek ateş var. Salmonella insandan insana bulaştığı için dikkatli olmak gerekiyor” dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.