Rusya gazı kesti, Almanya’da büyük panik başladı!

Almanya İktisat Bakanı Robert Habeck, Rusya’dan Almanya’ya doğal gaz tedarik eden Kuzey Akım 1 boru çizgisinin bakım çalışmaları için 10 günlüğüne kapatılmasının akabinde Avrupa’ya ikazda bulunarak gaz tedarikinin tekrar başlamamasına hazır olunması gerektiğini söyledi.

Almanya’nın Rus gazına ziyadesiyle bağımlı hale geldiğini belirten Habeck, Rusya’nın doğalgazı, Avrupa Birliği (AB) ülkelerine yaptırımlara karşılık bir silah olarak kullandığını belirtti.

Haziran ayında Rus devletine bağlı doğalgaz şirketi Gazprom, Kuzey Akımı 1 boru sınırının toplam kapasitesinin yüzde 40’ı oranında kullanıldığını açıkladı. Gazprom, Almanya merkezli Siemens şirketinin boru için gerekli türbinleri göndermekte geciktiğini söyledi.

Bunun üzerine Kanada hükümeti, tamir edilmiş Siemens türbinlerini Almanya’ya yıl sonuna kadar göndereceğini açıkladı. Fakat Ukrayna, Rusya’ya uygulanan yaptırımların es geçildiğini söyleyerek bu kararı kınadı.

RUSYA MUSLUĞU TEKRAR AÇMAYABİLİR

BBC Türkçe’de yer alan habere nazaran, Almanya’nın Rus gazından büsbütün uzaklaşma taahhüdüne ve Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin başlangıcından bu yana Rus gazına bağımlılığını yüzde 55’ten yüzde 35’e düşürmesine karşın yetkililer, gaz tedarikinin önümüzdeki aylarda tekrar başlatılmamasından kaygılı.

Boru sınırlarında yaz aylarında buna benzeri tamir ve bakım çalışmalarının yapılması olağan, lakin Ukrayna’daki savaş ve Rusya’ya uygulanan yaptırımlar yüzünden bu yıl yaşanan durum farklı.

Rusya’nın doğalgaz musluğunu tekrar açmama ihtimali Almanya’nın yanı sıra İtalya üzere diğer ülkeleri de etkiliyor.

İtalyan güç şirketi Eni, Rusya’dan mevsim normallerinin altında gaz alabildiğini belirtti.

Uluslararası Güç Ajansı Yöneticisi Fatih Birol ise Haziran’da yaptığı açıklamada Rusya’nın Avrupa’ya gaz tedarikini büsbütün kesebileceği ve ülkelerin buna hazırlıklı olması gerektiğini vurguladı.

Rusya şimdiye kadar Polonya, Bulgaristan, Hollanda, Danimarka ve Finlandiya’ya yeni ödeme planına uymadıkları gerekçesiyle doğal gaz tedarikini kesti.

Avrusturya ve Çek Cumhuriyeti ise doğalgazlarının bir kısmını Kuzey Akım 1 çizgisinden, öteki kısmını ise Ukrayna’dan gelen bir boru çizgisinden alıyor.

ALMANYA’DA EKONOMİK GERİLEME YAŞANABİLİR

Rusya’dan çıkarak Baltık Denizi’nin altından geçip direkt Almanya’daki Lubmin’e ulaşan bin 200 kilometre uzunluğundaki Kuzey Akım 2 sınırı projesi için yaklaşık 11 milyar dolar harcandı.

Ancak Ukrayna’daki savaş sebebiyle bu sınır kullanıma açılmadı.

Rusya’nın gaz tedarikini büsbütün kesmesi durumunda sanayide gaza büsbütün bağımlı olan Almanya’da süratle ekonomik gerileme yaşanabileceği düşünülüyor.

Alman basınında yer alan haberlere nazaran uzmanlar gübre, ilaç, deterjan ve kozmetik eserlerinde kıtlık yaşanabileceğini söylüyor.

Alman kamu yayıncılık kuruluşu ZDF’ye nazaran Almanya’nın doğalgaz depolama tesisleri şu anda yalnızca yüzde 64 oranında dolu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.