Riva’da gölet kurudu: Balıklar can çekişerek ölmeye başladı

İstanbul Riva’da bulunan gölet, göçmen kuşların uğrak noktası olarak biliniyor.

Göçmen kuşlara seyahat sırasında dinlenebilecek ve avlanabilecek bir hayat alanı sunan gölette, yaklaşık 281 kuş tipi bulunuyor.

Kuş gözlemcileri tarafından yeni bir sav ortaya atıldı.

İddiaya nazaran, çevredeki inşaatlar sebebiyle göleti besleyen su kaynakları engellendi ve gölet susuz kaldı.

Göçmen kuşlar rotalarını değiştirdi

Bu durumda göletin susuz kalması nedeniyle balıkların can çekişerek öldüğü belirtildi.

Göçmen kuşlar ise avlanamadıkları için rotalarını değiştirmek zorunda kaldı.

Öte yandan kuş gözlemcileri ağır göç periyodunun eylül ayında başlayacağını, göl kurak biçimde kalırsa kuşların bir daha gelmeyeceklerini belirtti.

” Kuşlar habitatlarından olacaklar”

Kuş gözlemcisi Haldun Savaş yaklaşık 20 yıldır Riva’ya geldiğini söyleyerek, “En çok fotoğraf çektiğim ve kuş gözlediğimiz yer burası. Şu anda geride gördüğünüz gölet yaklaşık 10 yıl evvel oluştu ve birçok kuşa mesken sahipliği yapıyor. Göçmen kuşlar gelip burada ürüyorlar fakat şu anda gördüğünüz üzere maalesef kurumuş durumda. Ben birinci sefer bu kadar kuruduğunu görüyorum. Şu anda kurak bir mevsimdeyiz olağanda az su olur lakin bu kadar kuruduğunu hiç görmedim. Bunun sebebi de büyük ihtimalle burayı besleyen su yolların kesilmiş olması. Bir sürü inşaatlar yapılıyor onların atık suları borularla diğer yerlere verildi.

Bu durumda birçok kuş şu anda gelemiyor. Bilhassa göç periyodunda buraya birçok kuş beslenmek için iniyor ve bu göletten faydalanıyorlar. Göç mevsimi başlayacak. Ağustos ayındayız ve eylül ayı göç mevsimini en ağır olduğu vakit. Göl bu formda kurursa bir sürü kuş bir daha gelemeyecek ve uğrayamayacak. Habitatlarından olacaklar. Buraya genelde balıkçılar ve öbür su kuşları geliyorlar. Burada besleniyorlar. Bir kısmı ürüyor, bir kısmı beslenip yollarına devam ediyorlar” dedi.

“Bir anda 1 metreden bu duruma geldi”

Savaş, Riva’da 281 kuş çeşidi kaydedildiğini belirterek, “Ben en az 200 adedini fotoğraflamışımdır. Zira göç üzerine çok hoş bir habitat. Hem dere var, sulak alan var, üstte çayırlar var bir de makilik alanlar var. Her türlü kuşa hitap edecek bir alan. Yırtıcılar geliyor, besleniyorlar. Su kuşları burada barınıyorlar. Mesela Avrupa Yakası’nda bu türlü bir yer yok. Lakin maalesef burası da yapılaşma tehdidi altında bütün bu alanlar özel arazi yani. Hepsi birileri tarafından sahiplenilmiş. İnşaatlar yapıldıkça hayvanların hayat alanları daralıyor. Onlara yaşama imkanı bırakmıyoruz.

Burada üreyen leylekler var. 10 gün evvel buradaydı o leylek o vakit su vardı. Artık su düzgünce azalmış. Kuşların burada beslenmesi artık imkansız üzere bir şey. Göletin içinde bir sürü balık vardı. O balıklara ne oldu? Ölmüştür bir kısmı. İki ay öncesinde bir metre su vardı. Bu kışın yağışlı bir dönem oldu. Onun için çok su tuttu gölet. Lakin bir anda bir metreden bu duruma geldi. Zira gölet beslenmiyor” ifadelerini kullandı.

“Bu gölet Riva’nın simgesi”

Kuş Gözlemcisi Dilek Geçit “Görüntülerdeki balıkların can çekişmesi hakikaten beni çok etkiledi. Zira o balıklarla beslenen kuşları uzun yıllardır burada gözlemliyoruz. Bu gölet için Riva’nın simgesi diyebilirim. Hem leylekler hem de arı kuşları burada konaklıyor. Göletin bu kadar kuruması hiç beklemediğimiz bir şeydi zira kışın çok fazla su birikmişti. Aşikâr ki buraya gelen suda bir kesinti var. Bu sorunun çözülmesi gerekiyor ki gölet eski hayatına dönsün” dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.