Petrol fiyatlarında Çin düşüşü

Petrolde talebe ilişkin endişeler yeni haftanın işlemlerinde fiyatların aşağı çekilmesine neden oldu.

ABD ham petrolü yüzde 2’yi aşan düşüşle 100 doların altını test etti. Brent petrol de yüzde 3’e varan düşüşle 104 doların altını gördü.

Hafta sonu Çin’den gelen salgına ilişkin veriler petrol piyasasında talebin gerileyeceğine ilişkin fiyatlamaları beraberinde getirdi.

Dünyanın en büyük petrol ithalatçısı Çin’in Şanghay kentinde salgın kaynaklı can kayıpları artarken, Pekin’de görülen vakalar da kapanma önlemlerini gündeme getirdi.

Bloomberg’in haberine göre Nisan’da ülkenin benzin, motorin ve havacılık yakıtı talebinde yüzde 20’ye varan düşüş bekleniyor.

Çin’in finans merkezi konumundaki Şanghay’da 24 Nisan’da 51 kişi koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti. Bir önceki gün 39 can kaybı gözlemlenmişti.

Sert önlemlerin uygulandığı kentte belirti göstermeyen vaka sayılarında ise düşüş izleniyor. 24 Nisan tarihinde Şanghay’da 16 bin 983 belirti göstermeyen vaka tespit edildi. Bir önceki gün bu sayı 19 bin 657 olarak kaydedilmişti.

Belirti gösteren hasta sayısında ise artış görüldü. Bu vakaların sayısı 1.401’den 2 bin 472’ye yükseldi.

PEKİN’DE DE VAKALAR KAYGI YARATIYOR

Çin’in başkenti Pekin’de tespit edilen yerel kaynaklı vakalar, kapanma tedbirini gerektirecek yayılma ihtimaline dair kaygıya yol açtı.

Pekin Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC) Yardımcı Direktörü Pang Şinhuo, yaptığı açıklamada, yerel kaynaklı vakaların, bir haftadır fark edilmeden yayıldığını belirtti.

Gezi gruplarında yer alan yaşlı vatandaşlara, inşaat işçilerine ve vakaların görüldüğü okulda toplu testlerin yapılacağını belirten Pang, “Gizli yayılma bir haftadır devam ediyor ve enfekte olan kişiler farklı toplum kesimlerinden ve etkinlik alanlarından geliyor.” dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.