Papua Yeni Gine’de görüntülenen denizanası büyük ilgi uyandırdı

Bir dalgıç, Papua Yeni Gine kıyılarında alışılmadık görünümlü bir denizanasının imgelerini yakalayarak araştırmacıların ilgisini çekti.

Yeni İrlanda eyaletindeki Kavieng’de, Scuba Ventures’ın sahibi Dorian Borcherds tarafından görüntülenen denizanası, görselliğiyle dikkat çekti.

Guardian’da yer alan habere nazaran, bölgede yirmi yılı aşkın bir müddettir dalış yapan Borcherds, denizanalarından yaklaşık üç yahut dört adedini gördüğünü ve karmaşık ayrıntılarıyla suda kararlı bir biçimde hareket ediyor üzere görünmelerine şaşırdığını söyledi.

“Beyinleri yok, bu yüzden bunu nasıl yapıyorlar bilmiyorum” diyen tecrübeli dalgıç, manzaraları Jellyfish uygulamasına yükledi.

UZMANLAR YORUMLADI

Görüntüleri gören Avustralya Deniz Stinger Danışmanlık Hizmetleri’nde denizanası uzmanı olan Dr. Lisa-ann Gershwin, başlangıçta imgelerin, on yıllar evvel Büyük Set Resifi’nde bulunan gizemli bir denizanası (Chirodectes maculatus) olduğunu düşündü, lakin artık “muhteşem” yaratığın yeni bir tıp olduğuna inanıyor.

Gershwin bulgularından emin olsa da, tıp sınıflandırmasına ait makalesi şimdi incelemeden geçmedi.

Avustralya’daki Griffith Üniversitesi’nde denizanası konusunda uzmanlaşmış bir deniz ekoloğu olan Profesör Kylie Pitt, bunun yeni bir çeşit olabileceğini, lakin sırf az sayıda imgeye dayanarak kesin olarak bilmenin mümkün olacağını düşünmediğini söyledi.

 

 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.