Optik mağazası nasıl açılır, neler gerekir? Optik mağazası açmak için gerekli evraklar

Hem Türkiye’de hem de dünyada epeyce süratli gelişen kesimlerden biri de optik kesimidir. Gelişen ve değişen teknoloji ile birlikte optik dalı de büyümesine devam etmektedir. Bu durumda bölüme giriş yapmak isteyen ve bu daldan para kazanmak isteyen bireyler ne yapması gerektiğini araştırıyor. Biz de yazımızda optik dükkanı açmak için gerekli olan koşulları sizlerle paylaştık.

Optik mağazası (dükkanı) nasıl açılır?

Teknoloji süratli bir halde gelişirken ekran başında geçirilen mühletler de uzamaktadır. Bu durum gözlerimizi olumsuz etkilerken göz sıhhatini korumak için de birtakım tedbirler alınmak isteniyor. Bu nedenle birçok kişi göz hekimlerinin kapısını çalarken hekimden aldıkları gözlük reçeteleri ile de optik dükkanının yolunu tutuyorlar. Optik mağazalarında hem numaralı hem de numarasız gözlükler satılırken güneş gözlükleri de yer almaktadır.

Optik dükkanı açmak isteyen bireylerin öncelikle optisyenlik diplomasının bulunması gerekir. 2 yıllık optisyenlik kısmı bitirerek diplomaya sahip olabilirken isterseniz optisyen olan bir kişinin diplomasını da kiralayabilirsiniz. Optisyen diploması kiralamak isteyen şahıslar aylık 1500-2000 TL ortasında bir fiyat ödemektedir. Bununla birlikte Göz Hastalıkları Uzmanı olan şahıslarda optisyenlik yapabilmektedir. Optisyen diploması kiralamak istemeyen şahıslar yanında bir optisyen çalıştırarak da dükkanı işletme bilirler.

Diplomanın yanısıra sıhhat kurumu tarafından verilen optisyenlik kuruluşu ruhsatı da alınması gerekir. Bunun içinde Vilayet Sıhhat Müdürlüğüne müracaatta bulunmanız gerekmektedir. Müracaatta gerekli olan dokümanlar şu formdadır:

AÇILIŞ DİLEKÇESİ: Açılacak dükkanın sahibi yahut mesul müdür tarafından açılacağı adresin, kuruluş unvanının, sahip yahut sahiplerinin belirtildiği ve açılma süreçlerinin başlatılmasını talep edilen bir dilekçedir. Bu dilekçenin üzerinde iş yerinin, ismi açık adresi belirtilmelidir. Bununla birlikte tarih, isim, imza, adres ve telefon da yazılı olmalıdır.

DİPLOMA: Gözlükçü Ruhsatnamesine haiz olan birisi tarafından açılacak ise gözlükçülük ruhsatnamesinin aslının da ibrazı suretiyle noter tasdikli sureti, Optisyenlik diplomasının noter tasdikli sureti, Göz Hastalığı uzmanı ise Uzmanlık dokümanının noter tasdikli sureti ve kayıtlı olduğu Vilayet tabip Odasından tabiplik mesleğini icra etmediğine dair alınan evrakın aslı,

NÜFUS CÜZDANI SURETİ : Dükkan açmak için kurum sahibinin ya da mesul müdürü ilişkin nüfus cüzdanını örneği bulunmalıdır.

TİCARİ SİCİL GAZETESİ: Şayet şirket formunda faaliyet gösteriyor ise bulunması gereken dokümandır.

HİZMET KONTRATI: Üniversitesi sahibi ve mesul müdür ortasında noter onaylı olan dokümandır.

FOTOĞRAF:Son 6 ay içerisinde çekilmiş olan mesul müdüre ilişkin 4 adet vesikalık fotoğraf yer almalıdır.

İKAMETGAH DOKÜMANI : Son 6 ay içerisinde alınmış olan mesul müdürün ikametgah dokümanı de bulunmalıdır.

SAĞLIK RAPORU : Optisyenlik yapabileceğini göster En son 2 ay içerisinde alınmış olan sıhhat raporu bulunmalıdır.

KROKİ yahut PLAN : Açılacak dükkanın iç yerini gösteren bu evrak 1/100 ölçekli olarak Sıhhat Küme Başkanlığınca Onaylanmış olması gerekmektedir.

ALET ve GEREÇ LİSTESİ : Yönetmelikte yer alan bilgilere nazaran Sıhhat Küme Başkanlığı tarafından onaylanmış olan ve mesul müdür tarafından imzalanan evraktır.

YANGIN RAPORU : Mümkün bir yangına karşı gerekli önlemlerin alındığını gösteren ve yetkililer tarafından verilen dokümandır.

MAHAL RAPORU : Sıhhat Küme Başkanlığı tarafından resmi kurum antetli kağıtta verilen bu doküman için en az iki kişinin yerinde inceleme yapması gerekmektedir. Yapılan inceleme sonrasında yönetmeliğin 10-11 ve 12. unsurları kararına uyarak imzalı ve mühürlü olarak verilmelidir.

Optisyenlik dükkanı için ruhsatı aldıktan sonra işyerinizi açabilirsiniz. Burada standart olarak geçerli olan işyeri prosedürleri uygulanmaktadır.Dükkanımızı açtıktan sonra elektrik, su, POS makinesi, dükkan içi dizaynı üzere süreçleri halletmeniz gerekiyor. Daha sonra satılacak eserleri firmalarla görüşerek temin edebilirsiniz.

Optik dükkanı açmak için ne kadar sermaye gerekiyor?

Optik dükkanı açmak isteyen her kişi makul bir fiyat ödemesi gerekmektedir. Gözlük camlarının numara ölçümlerin için kullanılacak olan fokometre aleti, özbebeğinin çapını ölçen alet olan pupillometre, kornea kavislerini ölçmeye yarayan alet olan keratometrede dükkanda yer alacak kimi aletlerdendir. Bu aletlerin hepsi için ödenmesi gereken muhakkak fiyatlar bulunmaktadır. Bununla birlikte dükkanınızı açacağınız yerin pozisyonuna nazaran de ödeyeceğiniz fiyatlar değişiklik gösterir. Fakat bir optik dükkanı açan şahıslar ortalama olarak 20-30 bin dolar civarında bir para kazanmaktadır. 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.