Olaylar artışta | Maske mecburiliği geri gelir mi?

Corona virüs hadiselerinde artış sürüyor. Maske takan var lakin takmayanların sayısı çok daha fazla.

Son açıklanan bilgilere nazaran yurt genelindeki olumluluk oranı bir haftada 101 bin 704 arttı. Birtakım uzmanlar, Kurban Bayramı sonrasındaki 2 haftanın hadise artışı konusunda kritik olduğu görüşünde. Hadise sayıları süratle tırmanırken merak edilen soru maske zorunluluğunun geri gelip gelmeyeceği.

Aktif olay sayıları yalnızca Türkiye’de değil dünya genelinde de artıyor.

-Almanya, hadise artışının önüne geçmek için maske zorunluluğunun geri geleceğini duyurdu.

-Fransa’nın güneyindeki Kaç kentinde 11 Temmuz’da toplu taşımada maske zaruriliği tekrar yürürlüğe girdi.

-İran ve Japonya ise salgınında 7’nci dalganın başladığını belirterek, halktan aşı olmalarını ve kalabalık kapalı yerlerde maske takmaları davetinde bulundu.

Henüz havaların soğumamasına karşın yeni varyant bulaş riskini arttıyor. 11-17 Temmuz haftasında 226 bin 532 kişi coronaya yakalanmasıysa bunun en net delili.

8 Eylül 2020’de başlayan maske mecburiliği, geçtiğimiz mart ayının başında açık havada kalkmış bu kararı da nisan aynının sonunda kalkan kapalı alan yasağı takip etmişti.

Bulaş riskini azaltmanın en tesirli ve kolay yoluysa maske. Lakin sokaklarda maskeyi unutanların sayısı çok fazla.

”ZORUNLU OLMASINI BEKLEYEMEYE GEREK YOK”

Ankara Kent Hastanesi Acil Tıp Kliniği Öğretim Vazifelisi ve Bilim Konseyi Üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz’a nazaran maske takmanın zarurî olması beklenmek gerekmiyor.

Kapalı alanlarda maske takmanın kaide olduğunu söyleyen Kayıpmaz, ”Kapalı ve kalabalık bir ortama giriyorsanız kesinlikle maske takılması tavsiye ediliyor. Zira hiçbir varyant maskeden kaçamıyor. Artık bir kısıtlama, kapatmadan öte şöyle bir durumda zati maskelerimizi yanımızdan ayırmamız gerekiyor” dedi.

Aşıda hatırlatma dozlarının üzerinden de epeyce bir mühlet geçtiğini belirten Kayıpmaz, ”Böyle bir durumda hatırlatma dozunu olmak bizim elimizi güçlendirecektir” açıklamasında bulundu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da geçtiğimiz günlerde, maskeye dikkat çekmiş 50 yaş üstü ve kronik hastalığı olan şahısların hatırlatma dozunu ihmal etmemesi gerektiğini söylemişti. Koca, ”Özellikle kalabalık ortamlarda maske kullanımına itina gösterilmeli” demişti.

‘KAPALI YERDE MASKESİZLİK RİSK’

Bilim Şurası Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, 2020- 2021’deki üzere tekrar kaotik bir ortama geri dönmeye gerek yok diyerek, ”Kapanma ya da kısıtlamaya gerek yok” açıklamasında bulundu.

Toplu taşıma ve asansör üzere ortamlara karşı ikazda bulunan Özlü, bu alanların yüksek riskli olduğunu ve maske kullanımına itina gösterilmesini gerektiğini belirtti.

Özlü; düğün, dernek, nişan, kelam, konserler üzere yerlere de dikkat çekti.

Uzmanlar bilhassa Kurban Bayramı sonrasındaki hadise artışının kritik olduğu görüşünde olduklarını söylüyor.

Bilim Heyeti üyesi Sema Turan, polikliniklere viral semptomlarla başvuran bireylerin yüzde 40’a yakınının müspet çıktığını açıkladı. Sayının giderek arttığına da dikkat çeken Turan, ”Bayramın akabinde önümüzdeki iki hafta çok kritik, önemli artışlarla karşılaşabiliriz” diye konuştu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.