Öğretmeninin ‘iffet’ savunmasına mahkeme liderinden reaksiyon: Sen kimsin?

Ankara’nın Keçiören ilçesinde, F.N.Ö.  isimli kıza cinsel istismar ve tacizde bulunduğu suçlamasıyla 83 yıla kadar mahpus istemiyle tutuklu yargılanan öğretmen Münir Yükselmiş, öğrencisinin erkek arkadaş edinmesinden ötürü iffetini korumak için kendi hayalini kurdurarak tatmin olmasını sağladığını, emelinin öğrencisini korumak olduğunu söyledi. Mahkeme lideri, sanığa “Sen kimsin, iffet korumak üzere bir vazifenin mi var? Kaç öğrencinin iffetini korudun?” diyerek reaksiyon gösterdi.

Keçiören ilçesindeki okulda eğitim gören F.N.Ö. isimli kız çocuğu, geçen yıl halasına, okulda misyonlu din kültürü ve ahlak bilgisi ile hafızlık öğretmeni Münir Yükselmiş’in, kendisine cinsel istismarda bulunduğunu, kimseye söylememesi için tehdit ettiğini, tehditle bu hareketlerini devam ettirdiğini söyledi.

Anne ve babası başka olan, babaannesiyle birlikte yaşayan F.N.Ö., halasına öğretmeninin cinsel içerikli iletilerini da gösterdi.

Şikayet üzerine öğretmen hakkında soruşturma başlatıldı. Yazışmalar da savcılığa kanıt olarak sunuldu.

Gözaltına alınan Yükselmiş, sevk edildiği adliyede çıkarıldığı nöbetçi hakimlikçe tutuklanırken, emekliye ayrıldı.

83 YILA KADAR MAHPUS İSTEMİ

Savcılık soruşturması sonucu sanık Münir Yükselmiş hakkında ‘zincirleme formda öğretici tarafından çocuğun nitelikli cinsel istismarı’, ‘zincirleme halde elektronik haberleşme araçlarının sağladığı kolaylıktan faydalanarak öğretici tarafından çocuğa karşı cinsel taciz’, ‘zincirleme formda cinsel emelle çocuğu hürriyetinden mahrum kılma’, ‘zincirleme halde konut dokunulmazlığını ihlal etme’ ve ‘zincirleme formda tehdit’ kabahatlerinden 83 yıla kadar mahpus istemiyle dava açıldı.

İddianamede, F.N.Ö.nün psikologlar nezaretinde alınan ifadesine yer verildi. Tabirinde, en büyük hayalinin hafız olmak olduğunu söyleyen F.N.Ö., yaşadıklarını anlattı.

F.N.Ö., Yükselmiş’in, telefonla tacizleri dışında yalnız olduğu vakitlerde konuta gelerek cinsel istismarda bulunduğunu da kaydetti.

MAHKEME LİDERİNDEN ‘SEN KİMSİN’ REAKSİYONU

Tutuklu Münir Yükselmiş’in, Ankara 36ncı Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanmasına başlandı. Sanık, savunmasında, F.N.Ö.’nün halasının kendisiyle birlikte olmak istediğini, bunu kabul etmeyince kendisine komplo kurulduğunu ileri sürdü.

Yükselmiş, mağdurun argüman ettiği üzere yalnız olduğunda meskene giderek cinsel istismarda bulunmadığını, belgeye giren WhatsApp konuşmaları ve gece vakti saatlerce yapılan telefon görüşmelerinin hafızlık eğitimi için olduğunu argüman etti.

Bildirilerdeki cinsel içerikli yazışmaların sorulması üzerine Yükselmiş, öğrencisinin erkek arkadaşlar edinmesinden ötürü iffetini korumak için kendi hayalini kurdurarak tatmin olmasını sağladığını, hedefinin öğrencisini korumak olduğunu öne sürdü.

Mahkeme lideri, “Sen kimsin, iffet korumak üzere bir vazifenin mi var? Kaç öğrencinin iffetini korudun?” diyerek sanığa reaksiyon gösterdi. Yükselmiş, “Sadece F.N.Ö.’yü korudum” karşılığını verdi.

Şahitlerin dinlenmesinin akabinde mağdurun sonraki celse dinlenmesine ve sanık Münir Yükselmiş’in tutukluluk halinin devamına karar verilerek, duruşma ertelendi. (DHA)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.