Nancy Pelosi’nin ziyaretinden sonra ABD’li heyet Tayvan’a gitti

ABD Temsilciler Meclisi Nancy Pelosi’nin Tayvan ziyareti, Çin ile tansiyona yol açtı.

Tayvan etrafında Çin ordusu çeşitli askeri araçlarla tatbikatlar başlatırken, dünya tüm dikkatini Asya’ya çevirdi.

Pelosi’nin ziyaretinden 12 gün sonra yeni bir ABD Kongre heyeti Ada’ya gitti.

5 kişilik Amerikalı heyet Tayvan’da

ABD’nin Tayvan’daki defakto büyükelçiliği niteliğindeki Amerikan Enstitüsü’ne nazaran, Demokrat Partili Massachusetts Senatörü Ed Markey’nin öncülüğündeki 5 kişilik heyet, Asya çeşidi kapsamında Ada’yı ziyaret etti.

Tayvanlı yetkililerle gündeme gelecek konular

Açıklamada, “heyetin, üst seviye yetkililerle, ABD-Tayvan ilişkileri, bölgesel güvenlik, ticaret, yatırım ve başka mevzularda görüşmeler yapacağı” kaydedildi.

Markey’e, ziyarette Cumhuriyetçi Partili Temsilciler Meclisi üyesi Aumua Amata Coleman ile Demokrat Partili Temsilciler Meclisi üyeleri John Garamendi, Alan Lowenthal ve Don Beyer eşlik ediyor.

Çin’in tansiyonu yükselten tatbikatları

Pelosi ve beraberindeki 5 kişilik Kongre heyetinin 2 ve 3 Ağustos’ta yaptığı ziyaret, Ada’yı topraklarının kesimi olarak gören Pekin’in reaksiyonunu çekmişti. Çin, ziyaretin akabinde Ada etrafındaki askeri tatbikatlara başlamıştı.

6 bölgede yürütülen tatbikatlar, Ada’nın etrafında fiili abluka oluşturmuştu. Gerçek silah ve mühimmatın kullanıldığı tatbikatlar sırasında, Çin ana karasından ateşlenen güdümlü füzeler Tayvan yakınlarındaki sulara düşmüştü.

AA’nın haberine nazaran, ordu sözcüsü, 10 Ağustos’ta tatbikatların tamamlandığını duyurmuş ancak Tayvan Boğazı’ndaki askeri devriye faaliyetinin devam edeceğini bildirmişti.

Pelosi’nin ziyareti

Pelosi, Çin ile egemenlik ihtilafı içindeki Ada’yı 25 yıl ortadan sonra ziyaret eden birinci ABD Temsilciler Meclisi Lideri olmuştu. Daha evvel 1997’de Newt Gingrich, bu vazifesi yürütürken Tayvan’ı ziyaret etmişti.

Pekin, “tek Çin ilkesini” benimseyerek, Tayvan’ın dünya ülkeleriyle müstakil diplomatik alakalar kurmasına, BM’de ve öteki milletlerarası kuruluşlarda temsil edilmesine karşı çıkıyor, kendisini tanıyan ülkelerin Tayvan ile diplomatik alakalarını kesmesini koşul koşuyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.