Moderna CEO’su Bancel: 6 ay içinde yeni varyantlar çıkmasını bekliyoruz

Moderna CEO'su Bancel: 6 ay içinde yeni varyantlar çıkmasını bekliyoruz

Koronavirüsüne (Covid-19) karşı aşı geliştiren ABD’li ilaç firması Moderna’nın CEO’su (üst yöneticisi) Stephane Bancel, salgınının hemen bitmeyeceğini ve gelecek aylarda virüsün yeni varyantlarının ortaya çıkmasının beklendiğini söyledi.

Yılın ilk çeyreğindeki firmanın kazancıyla ilgili düzenlediği basın toplantısında konuşan Bancel, “Dünya çapında virüsün yeni çeşitleri ortaya çıkmaya devam ediyor. Gelecek 6 ay içinde, Güney Yarım Küre sonbahar ve kışa girerken, daha fazla Covid-19 çeşidinin ortaya çıkabileceğine inanıyoruz” ifadelerini kullandı.

Bancel, Covid-19’un kısa sürede bitmeyeceğine inandıklarını dile getirdi ve salgına karşı takviye aşıların gerekli olacağını düşündüklerini belirtti.

MODERNA İLK ÇEYREKTE 1,7 MİLYAR DOLARLIK AŞI SATTI

Öte yandan Bancel, Moderna’nın yılın ilk çeyreğinde 1,7 milyar dolarlık Covid-19 aşısı satışı gerçekleştirdiği bilgisini paylaştı.

Şirketin 2021 yılı satış tahminini 19,2 milyar dolar olarak açıklayan Bancel, 2021 için tedarik sağlamaya devam ederken, 2022 satışları için de tüm hükümetlerle görüşmelere ve anlaşmalara aktif olarak katıldıklarını ifade etti.

Alman BioNTech ile ortak çalışan ABD merkezli ilaç firması Pfizer tarafından hafta başında yapılan açıklamada da 2021’de Covid-19 aşılarında 26 milyar dolarlık satış öngörüldüğü belirtilmişti. 

Author:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir