MHK Başkanı Lale Orta canlı yayında hakem hatalarını açıkladı

Merkez Hakem Kurulu Başkanı Lale Orta, yayıncı kuruluş Bein Sports’ta yayımlanan ‘Kuralına Göre’ programında son haftaların tartışmalı pozisyonlarını yorumladı. Türkiye’de ilk defa MHK Başkanı bir yayına katılarak hakem hatalarını konuştu. Hakem Danışmanı Hugh Dallas ile birlikte son günlerin en çok konuşulan pozisyonlarını masaya yatıran Orta, gündem yaratan ifadeler kullandı. Lale Orta ayrıca Süper Lig kulüplerinin açıklanmasını istedikleri pozisyonları kendilerine göndererek bir çatı altında buluşup, şeffaflıkla açıklayacaklarını dile getirdi.
İşte Lale Orta ve Hugh Dallas’ın değerlendirdiği o pozisyonlar…

‘HER AY BİR GÜN BELİRLEYELİM’

“Bu pozisyonları kamuoyunun merak ettiği pozisyonlardan seçtik. Galatasaray Teknik Direktörü Okan Buruk’un açıklanmasını istediği pozisyonlar vardı, onları da dahil ettik. 17 takımın değerli teknik direktörlerinin, bizden açıklanmasını istediği pozisyonlar varsa, her ay bir gün belirleyelim. İkişer pozisyonu bize göndersinler ve davet edelim, bütün pozisyonları şeffaflıkla açıklayalım.”

FENERBAHÇE-BEŞİKTAŞ MAÇI:

Görüntülerin tamamı BeinSports’tan alınmıştır.

MHK Başkanı Lale Orta: “Burada penaltı yok, aldatmacadan bahsedebiliriz. Dünyanın hiçbir yerinde bir kişi bile buna penaltı demez. Kesinlikle sahada verilmiş yanlış karar. VAR’ın düzeltmesi gereken netlikte. VAR da hatalı davrandı, müdahale etmedi. Bu pozisyon maçın sonucunu etkilemedi, bu biraz hakem şansı. İçimizi biraz olsun rahatlattı. Art niyet yok, insani hata. Halil Umut Meler dünyada ön plana çıkmış hakemimiz. Buradan kendisi ders çıkartacaktır ve performansını olumluya doğru düzeltecektir.”

 

MHK Hakem Danışmanı Hugh Dallas: “Hakem oyunculara uzak kalmış. Fakat görebiliyor, hissedebiliyor. Welinton’un müdahalesinin kural dışı olduğunu hissedebiliyor. Yetenekli hakemlerde sıkça karşılaştığımız durum. Sarı kart gerekiyor. Oyuncunun niyeti topa müdahale. İkinci sıradan kırmızı çıkması doğal. %100 gol pozisyonu ama oyuncunun topla oynama niyeti var. Bu yüzden sarı doğru.”

GALATASARAY-ADANA DEMİRSPOR

MHK Hakem Danışmanı Hugh Dallas: “Emre Akbaba’nın pozisyonunu hakem ters açıyla gördü. VAR daha iyi gördü. Hakemin görevi futbolcuları korumak. Emre Akbaba’nın topla oynama niyeti yok. Bu müdahale rakibin sağlığını tehdit altına atıyor. Burada pozisyon kırmızı olmalıydı.”

MHK Hakem Danışmanı Hugh Dallas: “Dries Mertens, Rodrigues’e müdahale ederken çok büyük risk alıyor, tabanını gösteriyor. Şanslı ki çok sert müdahale olmuyor. Bu yüzden hakem sarı çıkardı. Kırmızı da çıksa bir şey diyemezsiniz. VAR’ın müdahale etmemesi doğru, subjektif karar. Sarı kartı kabul etmeliyiz. Neyse ki çok büyük bir temas olmadı.”

KONYASPOR-GALATASARAY MAÇI:

MHK Hakem Danışmanı Hugh Dallas: “Leo Dubois’e çok net bir müdahale var. Hakem için kolay bir karar değil, çünkü uzakta. Dördüncü hakem bu pozisyonu görüyor ve yakın. Aslından ondan bir müdahale bekleyebilirdik. Bu pozisyonda kırmızı karttan yanayım. Burada subjektif bir karar var, sınırda bir durum. VAR devreye girmedi, karar hakeme bırakıldı. Şahsen kırmızı kart tercih ederdim.”

TRABZONSPOR-ADANA DEMİRSPOR MAÇI:

MHK Başkanı Lale Orta: “Younes Belhanda’dan bir tokat var. Hakem göremedi, VAR müdahale etti. Doğru bir uygulama oldu.”

FENERBAHÇE-ALANYASPOR MAÇI:

MHK Hakem Danışmanı Hugh Dallas: “Alanyaspor maçında Enner Valencia’ya rakip futbolcunun teması var. Mete Kalkavan görmekte zorluk çekiyor. VAR’ın müdahalesi ve penaltı kararı doğru.”

MHK Başkanı Lale Orta: “Osayi Samuel için net bir kırmızı kartlık pozisyon var. Karar kırmızı olmalıydı. Mete Kalkavan’ın elini arkaya götürmesi konusu çok konuşuldu. Hakemlerle konuştum. Yardımcı hakem, Osayi’nin ayağının toptan sekerek rakibine geldiğini söylüyor. Burada VAR dereye girmeliydi. Karar kırmızı olarak düzeltilmeliydi.”

BAŞAKŞEHİR-BEŞİKTAŞ MAÇI:

MHK Hakem Danışmanı Hugh Dallas: “Adnan Januzaj dengesini kaybetmiş, kayarak bir müdahale yapıyor. Sol ayağı, Gedson Fernandes için tehlikeli. Januzaj ayağını yere indirmiyor ve yukarı kaldırıyor, sonrasında rakibine vuruyor. Burada kırmızı doğru.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir