Madrid’de imzalanan muhtıra dünya gündeminde: Erdoğan’ın ustalıkla oyunu

ABD’li fikir kuruluşu Atlantic Council, Türkiye’nin Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliğine itirazlarından vazgeçmesi ve karşıılığında aldığı taahütlerle ilgili bir tahlil yayımladı.

Atlantic Council uzmanları, “Türkiye, NATO’da el yükselterek ne kazandı?” başlıklı tahlilde, NATO’nun açık kapı siyasetine atıfla “Kapı tekrar açıldı. İttifakın Madrid’deki doruğu başlarken, haftalar süren tansiyonun akabinde Türkiye sonunda Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya katılmasıyla ilgili itirazından vazgeçti. Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD Lideri Başkanı Joe Biden’la yüz yüze görüşecek” ifadeleri yer aldı.

“TÜRKİYE İÇİN BAŞARI”

Atlantic Council’ın Türkiye uzmanlarından Rich Outzen, Ankara’nın terörle ilgili telaşlarının NATO’nun gündemine getirmesinin kendisi açısından bir muvaffakiyet olduğunu belirtti. “Türkiye’nin asıl gayesi ABD’den F-16 almak” tezine da değinen Outzen, Erdoğan’ın temel maksadının bu olmadığı ve PKK’yla ilgili güvenlik tasalarının samimi olduğu yorumunda bulundu.

“ERDOĞAN’IN USTALIKLA OYUNU”

Atlantic Council Lideri Fred Kempe ise; yaşananları “Erdoğan’ın ustalıkla oyunu” diye niteleyerek, “Erdoğan, güvenlik ve iç siyasetteki çıkarları için mümkün olan en çok şeyi elde etmek için bu süreçte elini en üst seviyeye kadar yükseltti” yorumunu yaptı.

“BEYAZ SARAY TAVİZ VERDİ”

Analizde görüşlerine yer verilen savunma uzmanı Chris Skaluba ise; Erdoğan’ın Biden’la birebir yapacağı görüşmeyi, “ABD idaresinin otokrat başkanlarla görüşmeme tarafındaki hali düşünüldüğünde Beyaz Saray’ın ‘büyük tavizi'” diye yorumladı. Skaluba, Biden’ın yakın vakitte Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’la da buluşacağına dikkat çekerek; bu adımların Beyaz Saray’ın “saf prensipler yerine pratik süreçlere öncelik verdiğini gösterdiğini” tabir etti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.