Londra Gatwick Havalimanı kâfi çalışan olmadığı için yazın uçuş sayısını azaltacak

EPA Gatwick Havalimanı’nda öalışan sayısındaki yetersizlik nedeniyle uzun kuyruklar oluyor.

Londra Gatwick Havalimanı idaresi yazın yapılacak uçuşların, kâfi sayıda çalışan olmadığı için azaltılacağını açıkladı. Geçtiğimiz yıllarda 900 olan günlük uçuş sayısı temmuzda 825’e ve ağustosta 850’ye indirilecek.

Koronavirüs pandemisi boyunca havacılık sanayisinde çalışan binlerce kişi işten çıkarılmıştı. Karantinaların ve uçuş yasaklarının sona ermesinden sonra ise uçuş ve yolcu sayıları artmış, havalimanları yetersiz kalmaya başlamıştı.

Londra havaalanlarında bir müddettir yaşanan uçuş iptalleri ya da uzun periyodik rötarlar on binlerce yolcuyu mağdur etti. Bunun üzerine hükümet ve yetkililer havayolu şirketlerine yaz periyodu için gerçekçi uçuş takvimleri oluşturmalarını söyledi.

Gatwick idaresi, uçuş sayısını azaltma kararının süreksiz olduğunu, yolculara “daha emniyetli ve âlâ standartlarda hizmet verebilmek için” alındığını belirtti.

Havaalanı yöneticisi Stewart Wingate, Kraliçe 2. Elizabeth’in Platin Jübile kutlamaları gerekçesiyle aktifliklerin düzenlendiği hafta pek çok havayolu şirketinin eleman yetersizliğinden ötürü problem yaşadığını söz ediyor ve ekliyor:

“Bu kararı uygulamaya geçirerek havayolu şirketi ve yer çalışanlarına uçuş programlarını daha âlâ hayata geçirmek için yardımcı olmayı hedefliyoruz”.

Platin Jübile haftasında İngiltere genelinde 150’den fazla uçuş iptal edilmişti. Okul tatillerinin olduğu devirlerde ve Paskalya vakti da uçuşlarda aksamalar oldu.

Havayolu şirketi EasyJet tarafından yapılan açıklamada, Gatwick Havalimanı tarafından duyurulan durumun farkında olunduğu ve operasyonlarını nasıl etkileyeceğinin gözden geçirildiği söylendi. Avrupa genelinde, havaalanlarının şu anki ortamda gerçekçi kapasitesinin uygun biçimde tespit edilmesiyle havayolu şirketlerinin müşterilerine sağlam hizmet verebileceği belirtildi.

‘İPTALLER EVVELDEN HABER VERİLMELİ’

İngiltere’nin en büyük seyahat acentası Advantage’ın CEO’su Julia Lo Bue-Said yolculara iptallerle ilgili evvelden haber verilmesinin değerine dikkat çekiyor.

Uçakların “büyük çoğunluğu” kalksa da insanların “kesinliğe” muhtaçlığı olduğunu ekleyen Julia Lo Bue-Said BBC Radyosu’nda yayımlanan Today programında, bu yıl İngiltere’deki havalimanlarında yaşanan seyahat sıkıntılarına dikkat çekti, bu “pragmatik çözümün” bunları engellemek için bulunduğunu vurguladı.

İş dünyasından sorumlu bakan yardımcısı Paul Scully, havaalanı çalışanlarının istiyorlarsa daha uzun saatler çalışabileceği teklifinde bulundu, “İnsanları buna zorlamaktan bahsetmiyorum” dedi.

Gatwick ayrıyeten bu yaz güvenlik denetim bölgelerinde yolcuların geçişine yardım etmek için 400 yeni çalışanın işe alındığını ve gelecek haftalarda daha fazla kişinin işe başlayacağını söyledi.

Ancak havalimanındaki kimi şirketlerin hala eleman yetersizliği yaşadığı, gecikme ve iptallerin devam edebileceği belirtildi.

Uçuşlardaki iptal ve gecikmeleri takiben Sivil Ulaştırma ve Havalıcık Departmanı, havayollarına programlarını gözden geçirmelerini ve gerçekleştirilemeyeceği öngörülen uçuşların iptal edilmesini istemişti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.