Konut satışlarında ranta darbe

Son yıllarda meydana gelen yüksek enflasyon tesiri ile birlikte Türkiye’de her şeyin fiyatı artarken en yüksek artış konut fiyatlarında meydana geldi. 2020-2022 yılları ortasında T.C. Merkez Bankasının Konut Fiyat Endeksindeki artış %350 civarında meydana geldi. Döviz kurunun belirtilen devirde ise %150 olmasına karşın inşaat materyal fiyatlarında meydana gelen yüksek artış sebebiyle konut fiyatları dar gelirli vatandaşlarımızın erişebileceği seviyeden çok uzaklaştı.

İstanbul Arel Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Kısım Lideri Prof. Dr. Mehmet Fatih Altan ve İstanbul Arel Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Kısım Lideri Prof. Dr. Mehmet Fatih Altan artan konut fiyatlarının maliyetini ve toplumsal konut projesinin konut fiyatlarındaki tesirinin nasıl olacağını kıymetlendirdi.

Bu periyotta dünyada Covid-19 Pandemisinin ve Ukrayna savaşının tesiri ile emtia fiyatlarında beklenenin çok üzerinde meydana gelen artış ile birlikte inşaat maliyetleri önemli oranda arttı.

İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) İnşaat Materyallerindeki Fiyat Artışı Son 1,5 Yılda yüzde 432’yi gördüğünü belirtilmiştir. Müteahhitlerin mevcut gereç artışlarını sübvanse edecek seviyede olmamaları sebebiyle artan maliyet direkt konut fiyatlarına yansıtılmasına sebep olmaktadır. Bu süreçte ülke iktisadının lokomotifi olan inşaat kesiminin resesyona girmemesi kıymetlidir. Yakın vakitte konut satışlarında meydana gelen azalma ile birlikte Müteahhitlerin ekonomik olarak güç duruma düşmesi inşaat kesiminde önemli problemlere sebep olabilir. Birinci Meskenim projesi kapsamında Türkiye’nin 81 vilayetinde yapılacak olan 500 bin konut için misyon alacak olan Müteahhitler için bölümünde canlanmasına yardımcı olacaktır. Bu açıdan dar gelirli vatandaşların ucuz fiyatla konutlara erişmesinin yanında ekonomik olarak sıkıntı durumda olabilecek birçok müteahhit firmanın da müspet etkilenmesi beklenmektedir. İnşaat bölümünde meydana gelebilecek resesyon sebebiyle bu alanda çalışan yüzbinlerce kişinin işini kaybetmesini de engelleyecektir.

Ekonomik sakinliğin olduğu devirlerde dalları canlandırma da en değerli vazife kamu kurumlarına düşmektedir. Konut fiyatlarında m2 ünite maliyetin 4650 TL olduğu süreçte 100 m2 dairenin maliyeti 465 bin TL seviyesindedir. Enflasyon tesiri ile daima artan bu maliyetin yanında arsa maliyetinin de eklenmesi ile birlikte Türkiye’nin neresinde olursa olsun en ucuz konut maliyetinin 1 milyon TL altında olması imkansızdır. Nüfusun büyük çoğunluğunun zelzele bölgelerinde hasarlı konutlarda yaşaması sebebiyle bu bölgelerin acil dönüştürülmesi ve bu insanların alım gücüne yakın konutlara aktarılması gerekmektedir. Birinci Konutum projesi sayesinde dar gelirli vatandaşlarımızı faiz, rant ve yüksek fiyat tesirinden kurtarıp uygun fiyatlara konut sahibi yapacaktır. Ayrıyeten Birinci Meskenim projesi kapsamında aylık gelir düzeyinden fazla hiç konut sahibi olmayan vatandaşlarımızın faydalanacak olması aslında sarsıntı tehlikesi altında yaşayan milyonlarca vatandaşımızın inançlı konutlara taşınmasını sağlayacaktır.

Dolaylı olarak Kentsel Dönüşüm sayılan bu projelerde yaşayacak vatandaşlarımızın büyük kısmı tahminen de hayatları boyunca sahip olabilecekleri birinci ve son konutta yaşama imkanı bulacaktır. Bu sebeple yapılacak olan konutların mevcut TOKİ standartlarından farklı olması, birbirini tekrar eden projeler olmaması gerekmektedir. Bu süreçte Birinci Meskenim projesi kapsamında hazırlanacak olan konut projelerinin yapılacağı bölgelerdeki Üniversitelerin ilgili kısımlarından takviye alınması konutların kalitesini arttırmayı sağlayabilir. İstanbul Arel Üniversitesi İnşaat Mühendisliği kısmı olarak, bilhassa zelzele riskinin ağır olduğu bölgelerdeki projelerin zelzele güvenliğinin tahkikinde bu mevzuda deneyimli akademisyenlerimiz ile yardımcı olabileceğimizi bildiririz

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.