KDCP’den Süleyman Soylu’ya reaksiyon: “Tahammülümüz kalmadı demekle bayan cinayetleri durdurulamaz”

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu (KDCP), İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun dün toplumsal medya hesabından paylaştığı bayan cinayeti bilgilerinin kendi bilgileri ile çeliştiğine dikkat çekti.

Platform, “Kadına yönelik şiddete karşı çaba edilecekse tahlil yolları belirlidir. İstanbul Sözleşmesi’nden imzayı çekenler, ‘kadına yönelik şiddete karşı sıfır tolerans’ prensibiyle hareket ettiğini argüman edemez. ‘Tahammülümüz kalmadı’ demekle bayan cinayetleri durdurulamaz” açıklaması yaptı.

KDCP, hususla ilgili toplumsal medya hesabından şu ileti zincirini paylaşarak Soylu’ya reaksiyon gösterdi:

“HER AY KAÇ BAYANIN NEREDE, NASIL ÖLDÜRÜLDÜĞÜNÜ; KAÇ BAYANIN KUŞKULU FORMDA ÖLDÜĞÜNÜ TÜM AÇIKLIĞI İLE PAYLAŞIYORUZ”

“Bakanlığın datalarına nazaran: 2021’in birinci 7 ayında 166 bayan cinayeti 2022’nin birinci 7 ayında 158 bayan cinayeti. Bizim bilgilerimize nazaran: 2021’in birinci 7 ayında 151 bayan cinayeti, 113 kuşkulu bayan mevti 2022’nin birinci 7 ayında 188 bayan cinayeti, 146 kuşkulu bayan mevti. Yıllardır bayan cinayeti ve kuşkulu bayan vefatı datalarını memleketler arası literatürde geçen ‘femicide’ kavramına nazaran raporluyoruz. Her ay kaç bayanın nerede, nasıl öldürüldüğünü; kaç bayanın kuşkulu biçimde öldüğünü tüm açıklığı ile paylaşıyoruz.

“TAHAMMÜLÜMÜZ KALMADI DEMEKLE BAYAN CİNAYETLERİ DURDURULAMAZ”

İçişleri Bakanlığı ise sadece 4 yıldır bilgileri açıklıyor. Bakanlık; bilgileri hangi kritere nazaran hazırladığını, hangi cinayetleri bayan cinayeti olarak ele aldığını açıklasın. Kuşkulu bayan vefatlarını neden dikkate almadıklarını anlatsın. Gerçekleri manipüle etmeyi bıraksın. Bayana yönelik şiddete karşı gayret edilecekse tahlil yolları belirlidir. İstanbul Sözleşmesi’nden imzayı çekenler, ‘kadına yönelik şiddete karşı sıfır tolerans’ prensibiyle hareket ettiğini tez edemez. ‘Tahammülümüz kalmadı’ demekle bayan cinayetleri durdurulamaz. 2010 yılından beri bayan cinayetlerini durdurma gayreti veriyoruz. İktidar; çabamızı engellemeye çalışadursun, biz İstanbul Sözleşmesi’ni ve 6284’ü anlatmaya devam edeceğiz. Bayan cinayetlerini durduracağız.”

2022’nin birinci 7 ayında öldürülen 188 bayanın ismini tek tek açıklandığı paylaşımda, “İçişleri Bakanlığı hangilerini bayan cinayeti olarak saymadığını açıklasın” dendi.

Bakan Soylu, dün toplumsal medya hesabından 2021’in ve 2022’in birinci 7 ayından öldürülen bayan bilgileri açıklayarak şu iletisi paylaşmıştı:

“AİLE İÇİ VE BAYANA ŞİDDETLE ÇABADA SIFIR TOLERANS UNSURUYLA TOPLUMUN TÜM KESİTLERİYLE BİRLİKTE ŞİDDETLE UĞRAŞA DEVAM EDİYORUZ”

“Bir bayan cinayetine dahi tahammülümüz yok. Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı’nın uyumunda aile içi ve bayana yönelik şiddetle uğraşımızı kararlılıkla sürdürüyoruz. 2021’in birinci 7 ayında maalesef 166 olan bayan cinayeti, 2022 birinci 7 ayında 158 oldu. Bir sayısının bile fazla olduğunun şuuru ile aile içi ve bayana şiddetle uğraşta sıfır tolerans prensibiyle toplumun tüm kesitleriyle birlikte şiddetle gayrete devam ediyoruz.”

FEMİCİDE NEDİR?

Embriyodan cenine, bebekten çocuğa, erişkinden yaşlıya kadar tüm bayan cinsiyetteki bireylerin yalnızca cinsiyetlerinden ötürü ya da toplumsal cinsiyet kimliği algısına muhalif aksiyonları mazeret edilerek, bir erkek tarafından öldürülmesi ya da intihara zorlanmasıdır.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.