Katar ile Total ortasında doğal gaz alanıyla ilgili yeni mutabakat

Katar resmi haber ajansı QNA’ya nazaran, mutabakatla Katar’ın 77 milyon tonluk yıllık sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) üretim kapasitesinin 110 milyon tona çıkarılması planlanıyor.

Anlaşma, Katar Güç İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Saad bin Şeride el-Kabi ile Total İdare Şurası Lideri ve Üst Yöneticisi (CEO) Patrick Pouyanné tarafından imzalandı.

Katar’ın kuzeydoğusundaki doğal gaz alanının genişletilmesine yönelik projede kâr paylaşımının, yüzde 75’i Katar Güç Şirketine, yüzde 25’i Total’e ilişkin olacak formda düzenlendiği belirtildi.

Bölgede 2025’e kadar üretime başlanması ve 28 milyar 570 milyon dolar maliyetle tamamlanması planlanan projenin, karbon ayak izinin azaltılması için sıhhat, güvenlik ve etraf standartlarına nazaran yürütüleceği bildirildi.

 “TARİHİ BİR BAŞARI”

Katar Güç İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Kabi, yaklaşık 10 yıldır yürütülen gayretler sonucu varılan mutabakatın Katar ve dünya güç sanayisi açısından çok değerli olduğunu söyledi.

Kabi, “Kuzeydoğu alanını geliştirme projesi, Katar’a büyük gelir kazandıracak ve doğal kaynaklarının en uygun biçimde kullanılmasını sağlayacak tarihi bir muvaffakiyettir.” tabirlerini kullandı.

Katar hükümetine ilişkin “Katar Güç Şirketi”, hem ülkede hem de yurt dışında petrol ve doğal gaz alanlarında çeşitli yatırımlarıyla öne çıkıyor.

Katar’ın kuzeydoğu kıyılarında 1971’de keşfedilen Kuzey Alanı rezervlerinin, dünyanın keşfedilen gaz rezervlerinin yüzde 10’una muadil 900 trilyon kübik fit olduğu kestirim ediliyor.

KAYNAK: AA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.