İsrail’den, ‘Holokost’ benzetmesine reaksiyon

İsrailli yetkililer, Filistin Devlet Lideri Mahmud Abbas’ın Almanya ziyareti sırasında “İsrail’in 50 Holokost işlediğine” yönelik sözlerine reaksiyon gösterdi.

Abbas’ın, dün Almanya’nın başşehri Berlin’i ziyaretinde Alman Başbakan Olaf Scholz ile düzenlediği ortak basın toplantısında sarf ettiği, “İsrail, 50 Filistin köyünde 50 katliam, 50 Holokost işledi” kelamları İsrailli yetkililerden büyük reaksiyon çekti.

İsrail Başbakanı Yair Lapid, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Mahmud Abbas’ın Alman toprakları üzerinde İsrail’i ’50 soykırım’ işlemekle suçlaması yalnızca ahlaki bir rezalet değil, acımasız bir yalandır” sözlerini kullandı.

Lapid, şöyle devam etti:

“Holokost’ta 1 buçuk milyon Yahudi çocuk dahil olmak üzere 6 milyon Yahudi öldürüldü. Tarih onu (Abbas’ı) affetmeyecek”

Savunma Bakanı Benny Gantz da Abbas’ın kelamlarına sert karşılık verdi. Gantz, Twitter hebasındaki açıklamasında, Abbas’a şu sözlerle yüklendi:

“Ebu Mazin’in (Mahmud Abbas) kelamları aşağılıkça ve yanlıştır ve tarihi çarpıtıp tekrar yazma teşebbüsüdür. Alman Nazileri ve onları destekleyenler tarafından Yahudi halkını yok etme teşebbüsünde gerçekleştirilen Holokost ile Yahudi halkının anavatanlarında yükselişini sağlayan ve İsrail vatandaşlarını ve yırtıcı terörizme karşı ülkenin egemenliği koruyan İsrail ordusu ortasındaki bu menfur ve temelsiz karşılaştırma bir Holokost inkarıdır.”

İsrail Maliye Bakanı Avigdor Liberman ise Abbas’ı “bir Holokost inkarcısı ve İsrail Devleti’nin amansız düşmanı” olarak nitelendirdi.

Liberman, Twitter’da yaptığı paylaşımda şu sözleri kullandı:

“Ebu Mazin doktorasını Moskova’da, Holokost’un inkarı üzerine aldı. Lahey’deki Milletlerarası Ceza Mahkemesine şikayette bulundu ve İsrail askerlerini savaş hataları ve insanlığa karşı kabahat işlemekle suçladı.

Dün, Münih Olimpiyatları’ndaki katliamı ve 50 yıl evvel atletlerin öldürülmesini kınamayı reddeden Ebu Mazin, siyasi terörizme karışmış bir teröristtir ve bu nedenle Hamas’ın yahut İslami Cihad’ın tüm terörist casuslarından daha tehlikelidir.”

Liberman ayrıyeten, Başbakan ve Savunma Bakanı’na, Abbas’ı “meşrulaştırmayı bırakma, onunla görüşmeme ve konuşmama” daveti yaptı.

ABBAS NE DEMİŞTİ?

Filistinli başkan, 1972’de Münih Olimpiyatları’ndaki akından ötürü Filistinliler ismine İsrail ve Almanya’dan özür dileyip olayın aydınlatılmasına yardımcı olup olmayacağının sorulması üzerine, İsrail’in 1947’den bugüne kadar Filistinlileri öldürdüğünü hatırlatmıştı.

Abbas, “1947’den bugüne İsrail, 50 Filistin köyünde 50 katliam, 50 Holokost işledi. Filistinliler her gün İsrail ordusu tarafından öldürülüyor. Bu kâfi; artık barışı, güvenliği ve istikrarı sağlayalım” tabirlerini kullanmıştı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.