İran: Ukrayna’daki savaşın sorumlusu ABD ve NATO’dur

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Buyruk Abdullahiyan, Ukrayna’daki savaşı kınadıklarını belirterek, “Ukrayna’da savaşın sorumlusu ABD ve NATO’dur” sözünü kullandı.

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Buyruk Abdullahiyan, İsviçre’nin Davos kasabasında düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu’nda (WEF) Rusya-Ukrayna savaşına ait konuştu. Bakan Abdullahiyan, ABD ve NATO’nun Ukrayna savaşında tahrik siyasetleri izlediklerini belirterek Ukrayna savaşından ABD ve NATO’yu sorumlu tuttu.

Ukrayna’ya karşı başlatılan savaşı gerçek görmediklerini belirten Abdullahiyan, “Ukrayna’da savaşın sorumlusu ABD ve NATO’dur” sözlerini kullandı.

Abdullahiyan, “Tıpkı Afganistan, Yemen, Irak ve Filistin’de olduğu üzere Ukrayna’da da savaşa karşıyız. Tahran idaresi olarak en üst seviyeden bu savaşı kınadık. Lakin ABD ve NATO savaşı kışkırtarak ve Rusya’yı tahrik ederek bölgedeki askeri varlığını artırmaya çalışıyor” dedi.

Geçtiğimiz hafta Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile görüştüğünü, Rusya ile Ukrayna ortasında savaşı durdurmak için bir görüşme teklif ettiğini aktaran Abdullahiyan, Kremlin’in aksiyonlarına NATO’nun “provokasyonlarının” yol açtığını söyledi.

Foto: İHA

NÜKLEER MUAHEDEYE DÖNÜŞ

Tepede ABD ile devam eden nükleer müzakerelere ait bilgi veren Abdullahiyan, “ABD Lideri Biden, İran’a karşı Donald Trump’tan miras kalan azamî baskı siyasetini devam ettiriyor. Washington idaresi buna son vererek müzakere masasında olmalı” dedi.

Abdullahiyan, “Her iki ülkede nükleer muahedeye karşı olan kümeler var. Nükleer müzakerelerde ABD temsilcileri nasıl baskı altındalarsa ben de Meclis’in baskısı altındayım. Bu kümeler içerisinde muahedeye karşı güçlü bölümler var ve bunları aşmalıyız” formunda konuştu.

İran ile ABD ortasındaki nükleer müzakerede çözülmeyi bekleyen tek mevzunun İhtilal Muhafızları olmadığını belirten Abdullahiyan, “Henüz ABD’den yaptırımların kaldırılması ve muahededen ayrılmayacağına ait kesin garanti almış değiliz. İhtilal Muhafızları konusu İsrail tarafından abartılıyor” tabirlerini kullandı. Abdullahiyan, “Amerikalılar kendilerinden ne istendiğini çok âlâ biliyorlar. En değerli şey, ekonomik yaptırımların tesirli bir halde kaldırılmasıdır” dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.