İngiltere’nin finansman sağladığı en büyük GES yatırımı Kalyon Karapınar oldu

Yerli ve yabancı finans kurumlarından sağlanan 812 milyon dolarlık Finansman ile toplamda 1 milyar Dolar yatırım bedeli bulunan Türkiye’nin teknolojisi yerli birinci güneş gücü santrali Kalyon Karapınar Güneş Gücü Santrali (GES), bu yılın sonunda 1350 MW panel şurası gücü ile tam kapasitesine erişecek. Heyeti güçte Avrupa’nın en büyüğü, dünyanın ise sayılı güneş santralleri ortasında bulunan Kalyon Karapınar GES; 2 milyon kişinin evsel elektrik gereksinimi karşılamasının yanı sıra Türkiye’nin güçte dışa bağımlılığının azalmasına da kıymetli bir katkı sağlıyor. Yenilenebilir güç alanında Türkiye’nin en değerli oyuncularından biri olan Kalyon Enerji’nin Konya’da kurmuş olduğu Karapınar GES, Türkiye’nin en büyük güneş güç santrali olmakla birlikte, işletmeye alınmış olan 900 MW panel heyeti gücü ile Avrupa’nın en büyük güneş güç santrali unvanına da sahip oldu. Karapınar GES’in 12 yıl vadeli toplam 812 milyon dolarlık finansmanın imza merasimi geçtiğimiz aylarda İstanbul’da gerçekleştirilmişti. Güçte dışa bağımlılığın azaltılmasına değerli ölçüde katkı sunmakta olan Karapınar GES, 5 Temmuz Salı günü değerli bir ziyarete konut sahipliği yaptı. 26. Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı (COP26) Lideri Alok Sharma santrali ziyaret ederken, Sharma’ya Kalyon Holding İdare Heyeti Lideri Cemal Kalyoncu eşlik etti.

“EN KIYMETLİ SIKINTIMIZ ENERJİYİ PAK KILMAK”

Yetkililerden santral hakkında ayrıntılı bilgiler alan Alok Sharma şu değerlendirmelerde bulundu:

“COP26 Başkanlığı vazifem kapsamında esas emellerimden biri, kömürden elde edilen enerjiyi gerimizde bırakmak oldu. Global emisyonun yaklaşık dörtte birinden sorumlu olan güç bölümü ismine net sıfır gayesine yanlışsız ilerleyebilmek için enerjiyi temizleme sorunu kritik bir hal aldı. Bu noktada COP26’da 200’e yakın ülkenin üzerinde mutabık kaldığı Glasgow İklim Mukavelesi de kömürden elde edilen enerjiyi kademeli olarak azaltmayı ve verimsiz fosil yakıt sübvansiyonlarını yavaş yavaş ortadan kaldırmayı taahhüt ediyor.

“Bugün burada olmaktan ve tamamlandığında Türkiye’nin en büyük güneş gücü tesisi olacak; birebir vakitte 2 milyon haneye pak elektrik gücü sağlayacak eşsiz Kalyon Karapınar Güneş Gücü Santrali’ni yerinde görmekten büyük memnuniyet duyuyorum. Bu tesis hem pak gücün geleceğinin hem de Birleşik Krallık ve Türkiye iş birliğinde, Birleşik Krallık’ın 217 milyon Sterlin ile bugüne kadar ülke dışında bir güneş gücü projesine sağladığı en büyük finansman garantisinin sembolü niteliğindedir.”

YILLIK 400 MİLYON DOLARLIK DÖVİZ İKAMESİ SAĞLIYOR

Konsorsiyum tarafından 812 milyon dolarlık finansman sağlanan ve Türkiye’nin yeni kuşak pak güç yatırımlarından olan Karapınar GES; 1350 MW heyeti gücü ve yüksek yerlilik oranı ile Türkiye ve Avrupa’nın en büyük, dünyanın ise sayılı büyük santralleri ortasında yer alıyor.

Enerjide dışa bağımlılığın azaltılması tarafındaki kıymetli atılımların başını çeken proje; Türkiye’ye yıllık 400 milyon dolar fiyatında döviz ikamesi sağlamaya başladı. Karapınar GES’in güneş panelleri de tekrar bir Kalyon Güç şirketi olan Kalyon PV tarafından üretilip temin ediliyor. Kalyon PV’nin yüzde 80 yerlilik oranıyla gerçekleştirdiği panel üretimi, bu alandaki Ar-Ge’nin gelişmesi, cari açığın azaltılması ve nitelikli istihdam sağlanması açısından da stratejik kıymet taşıyor. Kalyon PV fabrikası, Türk iktisadına yıllık 250 milyon dolar döviz ikamesi sağlıyor. Kalyon Karapınar Güneş Santrali ve Kalyon PV Güneş Paneli Fabrikası, ikisi birlikte Türk iktisadına yıllık 650 milyon dolar katkı sağlamaya başladı.

2022’NİN SONUNA GELMEDEN ŞURASI GÜÇ 1350 MW’A ERİŞECEK

19 Ağustos 2020’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın teşrifleriyle, Ankara’da Kalyon Güneş Teknolojileri fabrikalarını açtıklarını hatırlatan Kalyon Holding İdare Konseyi Lideri Cemal Kalyoncu, birebir gün Konya’da Karapınar GES’in birinci panel montajına başladıklarını aktardı.

“Aradan geçen yalnızca 23 ay üzere kısa bir müddette geldiğimiz noktada, Kalyon Karapınar Güneş Gücü Santrali’nin şimdiden 900 MW’ı işletmeye alınmış durumda. Ayrıyeten fabrikamızın üretim kapasitesini 1000 MW’a çıkartarak, santralimizin tam kapasiteyle faaliyete geçme tarihini bir yıl öne çektik. Münasebetiyle; 1 milyar dolar yatırım bedeli bulunan santralimiz, 2022’nin sonunda 1350 MW’lik şurası gücü ile tam kapasiteye erişecek” diyen Kalyoncu; İngiliz Hükümeti’nin bugüne kadar sürdürülebilirlik konusunda en büyük proje finansmanını Kalyon Karapınar GES’e sağlamasının, salgın sebebiyle global seviyede piyasaların zorlandığı bir süreçte bile Türkiye’ye ve Kalyon Holding’in sürdürülebilir finansal yapısına duyulan itimada işaret ettiğine dikkat çekti. Cemal Kalyoncu ayrıyeten, “İklim değişikliği çağımızın belirleyici zorluğu olduğu için, dünyayı sürdürülebilir bir yeşil iktisada dönüştürme uğraşlarımıza devam edeceğiz” dedi.

TÜRKİYE’DE GÜNEŞ GÜCÜNÜN YENİLENEBİLİR GÜÇ İÇİNDEKİ HİSSESİNİ YÜZDE 20 ARTIRACAK

Kalyoncu açıklamasında, “20 milyon metrekare, yani tamı tamına 2 bin 600 futbol alanı büyüklüğündeki tek bir alana şurası olan Karapınar GES’imiz tamamlandığında, Avrupa’nın en büyük güneş gücü santrali olmasının yanında dünyanın sayılı büyüklükteki güneş gücü santralleri ortasında yerini alacak. Santralimizde kullanılan panellerin tamamının, dünyanın birinci ve tek tam entegre güneş paneli üretim fabrikası olan Kalyon PV tarafından yüzde 80 yerlilikle üretilmesinden de büyük gurur duyuyoruz” dedi. Kalyoncu, tam kapasiteye ulaştıklarında Türkiye’nin güneş gücünün yenilenebilir güçteki hissesini yüzde 20 oranında artıracaklarını ve böylelikle 2 milyon kişinin evsel elektrik muhtaçlığı karşılamış olacaklarının altını çizdi. Kalyon Karapınar GES ve Kalyon Güneş Teknolojileri Fabrikası ile birlikte toplam 3 bin yüksek nitelikli mühendis ve teknikere istihdam imkânı sağladıklarını söz eden Kalyoncu; pak ve yenilenebilir enerjiyi daha ulaşılabilir kılma maksadıyla, yatırımlarına devam etme kararlılığı içinde olduklarını da kelamlarına ekledi.

KAYNAK: DHA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.