İmamlardan bayan avukata kelamlı akın: Masanın ardında anlat, biz din adamıyız

Urfa’da çocuk yaşta evliliklerin önüne geçilmesi için bir panel düzenledi. Panele katılan imamlar, konuşmacı avukatın etek uzunluğunun kısa olduğunu belirterek, “Sen masanın ardında anlat, biz din adamıyız” dedi.

Şanlıurfa Valiliği kentte Çocuk Yaşta, Erken ve Zorla Evliliklerle Uğraş Eğitimleri Programı düzenledi. Programa Şanlıurfa Barosu Bayan ve Çocuk Hakları Kurul Lider Yardımcılığı vazifesini yürüten avukat Cemile Didem Karaboğa da konuşmacı olarak katıldı.

Cemile Didem Karaboğa konuşmasını yaptığı sırada, kimi dinleyiciler tarafından etek uzunluğunun kısa olduğu ve küçük yaştaki kız çocuklarının cinselliğiyle ilgili açıklamaları nedeniyle reaksiyon gösterildi.

SALONDAN AYRILDI

Bir dinleyici Karaboğa’ya “Sen masanın ardında anlat, biz din adamıyız” dedi. Bunun üzerine Karaboğa konuşmasını yarıda keserek salondan ayrıldı.

Olay Şanlıurfa Barosu tarafından yapılan açıklamayla kınandı. Kelamlı taarruza uğrayan Cemile Didem Karaboğa, toplumsal medya hesabından, “Bugün baro ismine gittiğim bir eğitimde iştirakçilerden birisi eteğimin uzunluğu nedeniyle ‘Masanın gerisinde anlatın, biz din görevlisiyiz’ dedi. Söyleyeceklerim bu kadar” paylaşımı yaptı.

Sözcü’den Ahmet Kaya’nın haberine nazaran, konuyla ilgili açıklamada bulunan Şanlıurfa Barosu Lideri Velet İzol ise şunları söyledi:

“Avukat Cemile Didem Karaboğa’nın konuşması sırasında salondan, “Neden bayan avukat gönderildi? “Siz masanın gerisinden konuşun, biz din adamıyız” üzere kelamlı sataşmalar olmuş. Arkadaşımız da tartışmanın büyümemesi için konuşmasını yarıda kesip ayrılmış. Biz hiçbir kurumu rencide etmek istemiyoruz. Fakat yapılan da güzel değil. Olay sonrası müftülükten de rastgele bir dönüş olmadı.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.