İhale birebir usulle tekrarlandı: Devlet 3 buçuk milyar ziyan etti

‘Acil’ kodu ve pazarlık yordamı ile yapıldığı için iptal edilen Erdemli-Silifke-Taşucu yolu ihalesi tekrarlandı lakin Danıştay kararına karşın tekrar pazarlık yöntemi kullanıldı. Her iki ihaleyi de tıpkı firmalar aldı. 2 Şubat 2021’deki birinci ihalede 2 milyar 135 milyon 502 bin lira olan bedel, 10 Haziran 2022’de 5 milyar 635 milyon 925 bin liraya çıktı.

Sözcü’den Deniz Ayhan’ın haberine nazaran, Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından açılan her iki ihaleyi de, Özaltın İnşaat ile Atatürk Havalimanı pistlerini kıran Yapı & Yapı şirketi alırken, pazarlık adabının kullanılması nedeniyle birinci ihale Danıştay tarafından iptal edilmişti. Buna karşın 2. ihale de yeniden pazarlık yöntemi ile yapıldı ve bir yıl 4 ay evvelki ihaleye nazaran tam, 3 milyar 500 milyon 423 bin lira fark oluştu.

YİNE TIPKI YÖNTEM

Danıştay kararının akabinde ihale iptal edildi. Lakin Karayolları Genel Müdürlüğü 13 Mayıs 2022’de ihaleyi tekrarladı. Yolun imal işi ihalesi  Danıştay’ın karşı çıkmasına karşın yasanın ‘’Pazarlık 21-B” hususuna nazaran yapıldı. İhaleye altı firma davet edildi. Kazanan ise bir evvelki ihaleyi alan Özaltın İnşaat- Yapı & Yapı Şirketleri oldu. 10 Haziran 2022’de 5 milyar 635 milyon 925 bin TL’lik mukavele imzalandı.

HAVALİMANINI YIKAN ŞİRKET

Erdemli Silifke Taşucu yol ihalesini alan Yapı&Yapı İnşaat şirketi TOKİ tarafından 29 Nisan’da davet tarzıyla yapılan Atatürk Havalimanı’nın yıkım ihalesini 2 milyar 127 milyon 978 bin lira ile kazanmıştı. Danıştay kelam konusu ihalenin iptalinde pazarlık tarzına acil durumlarda başvurabileceğine işaret etmiş ve Karayolları Genel Müdürlüğü’nün “Yolun acilen bitirilmesi gerektiği” tarafındaki savunmasını ise ‘’İşin bitirilme mühletinin 900 gün olarak belirlenmesi ivedilik kuralı ile bağdaşmamakta, 900 gün üzere uzun bir sürece yayıldığı anlaşılmaktadır” demişti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.