Filistinli gazeteci Deutsche Welle’ye açtığı iş davasını kazandı

Bonn İş Mahkemesi, Deutsche Welle’nin, Maram Salim’in iş akdinin feshedilmesinin geçersiz olduğunu ilan etti.

Mahkeme, Salim’in Facebook gönderilerinin Yahudi karşıtı olmadığını ve vazifeden alınmasının hukuka ters olduğunu karara bağladı.

Salim, yaptığı yazılı açıklamada, bayan hakları, insan hakları, hayvan hakları hususlarında uzun müddettir kampanyalar yürüttüğünü ve savların kendisini çok üzdüğünü söz etti.

DW’yi sorumluluk alarak kamuoyu önünde özür dilemeye ve argümanlarını geri çekmeye çağıran Salim, “DW, İsrail’in Filistinlilere yönelik insan hakları ihlallerini lisana getirdiği için artık Filistinlilerin iş akitlerini feshetmeye çalışmamalı. Karar, benim yahut Nemi El-Hassan üzere Filistinli bayanlara yönelik nefret kampanyalarının artık başarılı olamayacağını gösteriyor. Pak olduğum en başından muhakkaktı.” tabirlerine yer verdi.

Avukat Ahmed Abed de mahkemenin Maram’a yönelik şiddetli anti-semitizm argümanlarının temelsiz olduğunu açıkça vurguladığını belirterek “Deutsche Welle artık ajitasyona teslim olmak yerine Maram’ı korumalıdır.” tabirini kullandı.

Söz konusu karara DW’nin bir ay içinde temyiz hakkı bulunuyor. DW’nin ayrıyeten, 36 bin avro tutan mahkeme masraflarını ödemesi gerekiyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.